REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Gubernator Pritzker:  na razie bez kwarantanny dla osób z innych stanów 

Gubernator Pritzker:  na razie bez kwarantanny dla osób z innych stanów 

-

Nie rozważam wprowadzenia w Illinois kwarantanny dla osób z innych stanów  powiedział  w środę gubernator J.B. Pritzker. Takiej decyzji  nie wykluczył w przyszłości. Na wprowadzenie kwarantanny zdecydowały się władze trzech stanów: Nowy Jork, New Jersey i Connecticut.

„Na razie nie mamy takich  planów” – mówił gubernator Pritzker w środę pytany o wprowadzenie kwarantanny w Illinois dla osób przybywających z innych stanów. Takie restrykcje obecnie  nie są rekomendowane przez urzędników służby zdrowia i naukowców – tłumaczył. “Ale jeśli otrzymamy takie rekomendacje, to możemy je wdrożyć” – zaznaczył.

REKLAMA

Władze stanów Nowy Jork, New Jersey i Connecticut, położonych na Wschodnim Wybrzeżu, wprowadziły w środę 14-dniową kwarantannę dla przyjezdnych z tych regionów kraju, gdzie pandemia przybiera coraz większe rozmiary.

Decyzję ogłoszono w środę, 24 czerwca, po tym jak poinformowano o niemal 36 tysiącach nowych przypadków zakażenia w całym kraju. Był to drugi pod względem przyrostu dziennych zakażeń  bilans od początku pandemii. Do środy rekordowy był dzień 24 kwietnia, gdy stwierdzono 36 426 nowych infekcji.

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo wyjaśnił, że kwarantanną objęci zostaną podróżni z Alabamy, Arkansas, Arizony, Florydy, obu Karolin, Teksasu, Waszyngtonu i Utah. ,,Podjęliśmy wspólnie mądrą decyzję – powiedział gubernator stanu New Jersey Phil Murphy – Ludzie z naszych stanów przeszli drogę do piekła i z powrotem, zatem ostatnią rzeczą, którą moglibyśmy zrobić, to skazać ich na drugą falę epidemii”.

Przed wejściem do szpitala w Hialeah na Florydzie fot. CRISTOBAL HERRERA/EPA-EFE/Shutterstock

Wzrost zakażeń na Południu i Zachodzie

Od tygodnia liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem codziennie rośnie na południowym zachodzie USA, w takich stanach, jak Floryda, Kalifornia, Teksas, Arizona, Missisipi, Nevada i Teksas. W ostatnich dniach padały dobowe rekordy nowych infekcji.

Koronawirus ponownie atakuje w stanach, gdzie zbyt wcześnie zdecydowano o zniesieniu ograniczeń społecznych i gospodarczych. Przykładem jest Floryda, gdzie stanowy Departament Zdrowia Publicznego podał we wtorek rekordową dobową liczbę przypadków koronawirusa. W sumie 5508 nowych zakażeń i 44 kolejne zgony związane z COVID-19. Gazeta “Orlando Sentinel” poinformowała, że to o 1400 infekcji więcej niż poprzedni rekord. Także w środę i w czwartek liczba nowych potwierdzonych testami zakażeń przekraczała na Florydzie 5500. Władze powiatów Volusia, Orange i Seminole wezwały mieszkańców do zachowania czujności w miarę wzrostu liczby nowych przypadków, szczególnie w młodszych grupach wiekowych, co jest tendencją obserwowaną w całym kraju.

W Teksasie we wtorek zarejestrowano 5 tys. nowych infekcji – to najwyższy dzienny wskaźnik zakażeń w tym stanie od początku pandemii. Gubernator Greg Abbott zaapelował do mieszkańców Teksasu o pozostanie w domach.

Dobowy rekord zakażeń padł także w tym tygodniu w Kalifornii. W najbardziej zaludnionym stanie we wtorek odnotowano ponad 7 tys. nowych zakażeń. Gubernator Gavin Newsom powiedział w środę, że patogen częściej jest diagnozowany u młodych ludzi. Newsom skarcił mieszkańców, którzy w swoich domach organizują prywatne imprezy, w tym spotkania rodzinne, czy przyjęcia urodzinowe. Niepokojący jest także wzrost zakażeń w więzieniach na terenie Kalifornii.

W maju udało się ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w dużych miastach, dzięki czemu stanowe władze decydowały się na otwarcie gospodarek. Epidemia jednak nie osłabła, lecz przeniosła się na tereny, które wcześniej były wolne od COVID-19. W sumie prawie połowa z 50 stanów odnotowała wzrost liczby przypadków SARS-CoV-2 w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Joanna Trzos (inf. wł., PAP)
j.trzos@zwiazkowy.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks