REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Gubernator Michigan i burmistrz Chicago komentują próbę uprowadzenia i zamachu stanu

Gubernator Michigan i burmistrz Chicago komentują próbę uprowadzenia i zamachu stanu

-

Gubernator Michigan Gretchen Whitmer i burmistrz Chicago Lori Lightfoot przypisują prezydentowi Trumpowi częściową winę za planowanie uprowadzenia gubernator i obalenia lokalnych władz.

Whitmer 9 października powiedziała, że urzędujący prezydent podczas debaty z Joe Bidenem nie potępił białych suprematystów, a z takich, skrajnie prawicowych ugrupowań, wywodzą się aresztowani za próbę uprowadzenia i zamachu stanu.

REKLAMA

2147483647 clicks

Podobnego zdania na temat winy prezydenta jest burmistrz Chicago Lori Lightfoot, która uważa, że twitty prezydenta Trumpa i jego słowa kierowane do demokratycznych burmistrzów miast i gubernatorów są zachętą dla ekstremistów do grożenia tym osobom. „Wiem, że takie jest wrażenie innych burmistrzów i przedstawicieli władz w całym kraju” – powiedziała burmistrz Chicago.

Przypomnijmy, że FBI udaremniło spisek polegający na planowaniu porwania gubernator Michigan Gretchen Whitmer z jej wakacyjnego domu i próbie obalenia lokalnych władz. Spiskowcy planowali akcję kilka miesięcy..

W związku ze sprawą aresztowano 7 października w nocy 12 osób. Sześciu mężczyzn – Adam Fox, Barry Croft, Ty Garbin, Kaleb Franks, Daniel Harris and Brandon Caserta – odpowie przed sądem federalnym za uczestnictwo w spisku, którego celem było uprowadzenie gubernator Michigan Gretchen Whitmer przed wyborami prezydenckimi 3 listopada. Przed sądem stanowym za próbę szturmu Kapitolu stanowego oraz próbę wywołania „wojny domowej” odpowie 7 mężczyzn powiązanych z ultraprawicowymi ugrupowaniami paramilitarnymi Wolverine Watchmen i Liberty Militia. Mężczyznom grozi odpowiednio – pierwszej grupie kara dożywocia, drugiej – do 20 lat pozbawienia wolności.

Według skargi złożonej przez FBI w prokuraturze federalnej, temat porwania gubernator pojawił się w rozmowach między mężczyznami w czerwcu podczas spotkania w Ohio. Obydwie grupy planowały „różne akty przemocy” i trenowali wspólnie. Mężczyźni mieli żal do gubernator o rozporządzenia wydane w reakcji na pandemię, które uniemożliwiły prowadzenie biznesów w stanie.

Mężczyźni planowali przez kilka miesięcy całą akcję, w międzyczasie m.in. obserwowali gubernator w jej letnim domu, kupili paralizator, a także planowali takie wydarzenia, jak wysadzenie mostu niedaleko miejsca uprowadzenia, by spowolnić ewentualną akcję policji.

Zaangażowani w spisek planowali porwanie Whitmer i przeprowadzenie nad nią sądu kapturowego za zdradę. Plan zamierzali zrealizować w nocy z 12 na 13 września, ale jeden ze spiskowców uważał, że nie jest to „dobry moment”, wobec tego reszta grupy wstrzymała akcję. Spisek został ostatecznie udaremniony dzięki wtyczce FBI, która informowała śledczych o rozwoju akcji.

Gubernator Gretchen Whitmer została poinformowana o spisku przeciwko niej i ściśle współpracowała ze śledczymi.

Kandydatura Whitmer była proponowana jako kandydatka na wiceprezydenta w wyborach 2020. Powszechnie chwalono ją za reakcję stanu na pandemię koronawirusa. Jednoczenie skupiła się na niej krytyka republikanów i osób z konserwatywnych kręgów władz stanowych. Pozostawała również pod ostrzałem komentarzy samego prezydenta Donalda Trumpa, który po restrykcjach wprowadzonych przez Whitmer, twittował w kwietniu: „LIBERATE MICHIGAN!” („wyzwolić Michigan” – tłum. red.). Wzywając ją do otwarcia stanu, prezydent twittował również, że gubernator Whitmer robi „fatalną robotę”.

(kk)

REKLAMA

2131610981 views

REKLAMA

REKLAMA

2131610996 views

REKLAMA

REKLAMA

2133407316 views

REKLAMA

2131611006 views

REKLAMA

2131611009 views

REKLAMA

2131611013 views