REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Ustawa o prawach jazdy dla nielegalnych imigrantów podpisana

Ustawa o prawach jazdy dla nielegalnych imigrantów podpisana

-

Gubernator stanu Illinois podpisał w niedzielę ustawę przyznającą nielegalnym imigrantom prawo do otrzymania tymczasowych praw jazdy. Nowe przepisy, na które czeka około 250 tys. nieudokumentowanych mieszkańców stanu, wejdą w życie za 10 miesięcy. Illinois będzie tym samym czwartym amerykańskim stanem, gdzie dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów będą mogły otrzymać osoby nieposiadające uregulowanego statusu imigracyjnego.

fot. Chris Eaves via Flickr/ Gubernator stanu Illinois Pat Quinn podpisał ustawę legalizującą tymczasowe prawa jazdy dla nielegalnych imigrantów

REKLAMA

 

Uroczyste podpisanie ustawy SB 957, znanej jako Highway Safety Bill odbyło się w niedzielę w siedzibie latynoskiego instytutu edukacyjnego „Instituto del Progreso Latino” w Chicago. Szacuje się, że to właśnie Latynosi będą grupą etniczną, która najliczniej skorzysta z prawa do wyrobienia dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów. Na wejście ustawy w życie czeka jednak także wielu imigrantów z innych krajów – w tym z Polski – którzy do tej pory za kółkiem zasiadali z obawą przed policyjną kontrolą.

Na mocy SB 957 osoby nie posiadające uregulowanego statusu imigracyjnego, mieszkające na terenie stanu Illinois co najmniej przez rok, będą mogły otrzymać tymczasowy dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów – Temporary Visitor Driver’s License (TVDL). Będzie on różnił się od standardowego prawa jazdy kolorem. Na fioletowej karcie widnieć będzie także napis “not valid for identification” (nieważny do identyfikacji). W praktyce oznacza to, że tymczasowego dokumentu nie będzie można użyć przy kupnie broni, alkoholu czy wejść po jego okazaniu na pokład samolotu. By otrzymać prawo jazdy aplikanci będą musieli zdać egzamin zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Tak jak w przypadku zwykłych praw jazdy, nielegalny imigrant po dokument zgłaszał będzie się do biura sekretarza stanu Illinois.

Tymczasowe prawo jazdy będzie przyznawane na trzy lata, po upływie których dokument będzie można przedłużyć.

Szacuje się, że z prawa do wyrobienia tymczasowego prawa jazdy skorzysta około 250 tys. nieudokumentowanych imigrantów.

O zatwierdzenie legislacji od kilku lat zabiegały organizacje zajmujące się obroną praw imigrantów, w szczególności tych, którzy na terenie USA przebywają nielegalnie. Illinois Coalition for Immigrant and Refugee Rights (ICIRR) w specjalnym oświadczeniu wydanym po głosowaniu podkreśla, że ustawa znacząco poprawi bezpieczeństwo na drogach stanu Illinois. Nieudokumentowani imigranci będą bowiem musieli zdać stosowne egzaminy i rzadziej uciekać będą z miejsca wypadków. Poruszanie się po drogach stanu nie będzie również wiązać się ze strachem przez policyjną kontrolą.

Rocznie na drogach stanu Illinois dochodzi do 80 tys. wypadków z udziałem kierowców nie posiadających prawa jazdy i nie mających ubezpieczenia, co się przekłada na 660 mln dol. strat.

Szacuje się, że z tymczasowych praw jazdy tylko w stanie Illinois skorzystałoby około 250 tys. osób bez uregulowanego pobytu. Do kasy sekretarza stanu wpłynęłoby z tego tytułu około 3,7 mln dolarów.

Na mocy ustawy SB 957 Illinois dołączy do dwóch amerykańskich stanów – Nowy Meksyk i Waszyngton – gdzie nieudokumentowani imigranci mają prawo posiadania tego dokumentu. Stan Utah wydaje nielegalnym imigrantom jedynie pozwolenie na prowadzenie pojazdów.

mp

 

5 KOMENTARZE

  1. jak jak bym nie mial prawa jazdy, to i takiego niechcialbym wyrobic, bo kazdy milicjant jak mnie zatrzyma to od razu widzi ze jestem tutaj nielegalnie, daleko takiemu prawu jazdy do takiego jakie maja w Nowym Mexyku, czy Waszyngtonie, jest ono berdziej zblizone do tego co wydaje stan Utah.

    • lepiej zaplacic 160 $ za areszt , 500 $ za mozliwosc wykupienia auta , ok. 300 za towing i sprawa w sadzie , niz pokazanie prawa jazdy o innym kolorze ?????watpie

    • SORY ALE NIEMOGE SUE Z TOBA ZGODZIC GWARANTUJE ZE JEZELI CHOC RAZ BYS PRZYTULIL GLOWE DO ZIEMI Z KAJDANKAMI NA REKACH ZMIENIL BYS ZDANIE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA