REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoGraceland. Zabytkowy cmentarz z chicagowską śmietanką

Graceland. Zabytkowy cmentarz z chicagowską śmietanką

-

Po przekroczeniu bramy historycznego cmentarza Graceland natychmiast uderza brak krzyży i morze różnej wielkości obelisków zakończonych ostrosłupem w kształcie egipskich piramid. Na wielu widnieją masońskie insygnia – cyrkiel i węgielnica. Inne takich znaków nie mają, lecz sam obelisk świadczy o przynależności spoczywających tu osób do masonerii – międzynarodowego ruchu, którego celem jest duchowe doskonalenie jednostki i braterstwa ludzi różnych religii, narodowości i poglądów. Przede wszystkim jednak, jest to ekskluzywny prywatny cmentarz, gdzie chowano polityków, przemysłowców, publicystów, ludzi sztuki, filantropów. Tu również spoczął zmarły w kwietniu ubiegłego roku wybitny krytyk filmowy Roger Ebert.

fot. Adam Glinka
fot. Adam Glinka

Cmentarz został zaprojektowany na wzór wiktoriańskiego parku przez słynnego architekta zieleni Ossiana Cole’a Simondsa. Nie ma tu równych alejek z przylegającymi do siebie grobami. Jest przestrzeń, piękne stare drzewa, świetnie utrzymane otoczenie. Park nastraja spokojem. Są mauzolea z tarasami i ławeczkami na polankach, gdzie kiedyś urządzano pikniki. Spotykamy tu dwie rzeźby Lorado Tafta. Jedną jest Crusader, zdobiący grób Victora Lawnsona − wydawcy gazety „Chicago Daily News”, a drugą, bardziej znana, bo położona w pobliżu bramy, statua Eternal Silence na grobie rodziny Gravesów.

REKLAMA

Do najciekawszych należy miejsce spoczynku Martina A. Ryesona, jednego z założycieli Art Institute i chyba najbardziej hojnego darczyńcy tej instytucji, której przekazał cenny księgozbiór oraz kolekcję dzieł sztuki od okresu klasycznego po wiek X. Ryeson spoczywa w neoegipskim grobowcu zaprojektowanym przez słynnego architekta Louisa H. Sullivana. Budowla składa się z dużych granitowych bloków ustawionych w kształcie piramidy umieszczonej na mastabie (rodzaj grobowca spotykanego w starożytnym Egipcie o formie ściętego ostrosłupa).

Nieopodal zaskakuje grobowiec-piramida, w którym złożono Petera Schoenhofena, właściciela browaru przy 18 Street i Canalport w Chicago. Przy wejściu do mauzoleum widnieje symbol chrześcijański i pogański: kobieta-anioł z kluczem w dłoni i sfinks z twarzą mężczyzny. Takie połączenie może wydawać się dziwne, lecz w XIX wieku nie było znów tak bardzo unikalne.

W pobliżu mieści się okazałe mauzoleum George’a Mortimera Pullmana, przemysłowca, projektanta i producenta luksusowych wagonów sypialnych. Pullman zasłynął również z założenia miasteczka dla swoich robotników. Gdy w 1894 roku spadły zamówienia na kuszetki, przemysłowiec obniżył płace i przedłużył dzień pracy, lecz nie zmniejszył czynszu. Robotnicy wyszli strajkować. Do zaprowadzenia porządku wezwano wojsko. Zginęło ponad trzydzieści osób.

Strajkom w fabryce Pullmana zawdzięczamy federalne święto Labor Day. Kongres zatwierdził, a prezydent Grover Cleveland podpisał ustawę ustanawiającą dzień wolny od pracy w błyskawicznym tempie. Był to gest pojednania ze zorganizowanym światem pracy. Gniew robotników jednak nie ustąpił. Dlatego jeszcze trzy lata później Pullmana chowano nocą, w nieoznaczonym miejscu w podwójnej metalowej trumnie. Obawiano się bowiem, że jego ciało zostanie wykradzione z grobu i zbezczeszczone.

Niedaleko grobowca Pullmana mieści się wykonane w greckim stylu mauzoleum Berthy Honore Palmer i jej o 22 lata starszego małżonka Pottera Palmera, kupca, który po dwukrotnej porażce biznesowej otworzył wielki magazyn w Chicago. Sprzedawał wszystko – od suszonych owoców, po najmodniejsze francuskie ubrania dla dam. Z czasem sprzedał także i swój magazyn konsorcjum. Ostatecznie, elegancki, kilkupiętrowy sklep stał się wyłączną własnością Marshalla Fielda. To on wprowadził w handlu zasadę „klient ma zawsze rację”.

Tymczasem Palmer wybudował luksusowy hotel Palmer House i nabył szereg nieruchomości. Jego młoda, piękna i mądra żona podbiła serca chicagowskiej socjety. Była członkinią Federacji Klubów Kobiecych, która zajmowała się rozwiązywaniem społecznych bolączek. Bertha miała szeroki gest. Jej mąż zapisał w testamencie wysoką sumę dla swego następcy. Pytany dlaczego, odpowiedział: „Będzie bardzo potrzebował pieniędzy”. Po śmierci męża Bertha utrzymywała dom w Londynie i w Paryżu. Nigdy nie wyszła ponownie za mąż, choć plotka głosiła, że o jej rękę ubiegał się książę Monako i król Serbii.

Nad grobem Marshalla Fielda góruje antyczna postać kobiety z zamyśloną twarzą i liśćmi dębu w dłoni symbolizującymi spokój i odwagę. Na cokole widnieją symbole rzymskiego boga handlu Merkurego, a z boków płaskorzeźby alegorycznego „spokoju” i „prawości”. Uchodzący za najbogatszego mieszkańca Marshall Field wspólnie z nowojorczykiem Johnem D. Rockefellerem ufundowali University of Chicago.

Natomiast Henry Getty, potentat materiałów budowlanych, wystawił żonie, Carrie Elizie, grobowiec z misternie rzeźbionymi, odlanymi w brązie drzwiami projektu Sullivana, za które artysta zdobył nagrodę na Wystawie Światowej w Paryżu w 1900 roku.

Graceland jest również miejscem spoczynku burmistrzów Chicago: Catera Harrisona sen. i Cartera Harrisona jr., kuzynów prezydenta Williama H. Harrisona. Starszy i młodszy Harrison rządzili miastem po pięć kadencji każdy.

Po czterech kadencjach Harrison senior odszedł z urzędu. Został właścicielem i redaktorem naczelnym dziennika „Chicago Times”. Wybrany ponownie na urząd w roku Światowej Wystawy w Chicago (1893), zginął dwa dni przed jej zakończeniem z ręki Patricka Eugena Prendergasta. Mężczyzna zemścił się za odmowę załatwienia mu pracy w miejskim urzędzie.

Cztery lata później jego syn Carter Harrison junior wygrał wybory na burmistrza. Stanowisko to pełnił przez 8 lat i ponownie po 6-letniej przerwie przez 4 lata. Podobnie jak ojciec nie wierzył w ustawowo narzucaną moralność. Za jego administracji doszło do rozkwitu chicagowskiego „dystryktu grzechu”. Turyści mogli nabywać mapy z adresami domów pod czerwoną latarnią. Gdy odchodził z urzędu Chicago liczyło już 2,4 mln mieszkańców.

W skromnym, w porównaniu z innymi grobie leży burmistrz Fred Busse. Okres jego rządów był naznaczony korupcją i obecnością organizacji przestępczych. Uważano go za opiekuna tawern. Silne naciski społeczeństwa zmusiły go do powołania komisji, która miała opracować plan uporania się z problemem prostytucji, hazardu, rozpowszechnionego pijaństwa i przestępczości. Od jego imienia pochodzi nazwa lasu w powiecie Cook (Busse Woods).

Większej uwagi nie przyciągają groby słynnej rodziny McCormick. Cyrus Hall McCormick był właścicielem fabryki maszyn rolniczych. Jednakże nazwa hali wystawowej w Chicago – McCormick Place, nie pochodzi od niego, lecz od Roberta R. McCormicka, wydawcy „Chicago Tribune”, który latami zabiegał o budowę w mieście centrum konwencyjnego. Centrum otwarto 5 lat po jego śmierci.

Na Graceland pochowano również gubernatorów Illinois Franka Orena Lowdena i Johna Petera Altgelda. Leży tu wiele innych znanych postaci historycznych, artyści, politycy, architekci. Są również polskie nazwiska: Swatek i dr Menclewski. Ciekawym obiektem jest oszklona postać Inez Clark, która zmarła w 1880 roku, mając zaledwie 7 lat oraz postać rycerza na grobie Lowdena.

Na Graceland wjeżdża się ze skrzyżowaniu ulic Clark i Irving Park. Jeśli kogoś oburza zachęcanie do zwiedzenia w większości masońskiego cmentarza, to należy pamiętać, że pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (oraz 14 innych prezydentów) George Washington również był masonem. Jego pogrzeb odbył się z całą masońską pompą.

W mauzoleum Waszyngtona (George Washington National Memorial) w Aleksandrii w stanie Wirginia widnieje napis: „Naszą ideą jest inspirowanie ludzkości poprzez edukację do naśladowania i promowania cnót, charakteru i wizji George’a Washingtona, Człowieka, Masona i Ojca naszego kraju”.

Wspaniałe mauzoleum w stylu obelisku zostało wystawione w latach dwudziestych XX wieku za pieniądze zebrane wśród dwóch milionów masonów w Stanach Zjednoczonych.

[email protected]

Zdjęcia: Adam Glinka

[cincopa A0KA2WrTTEj3]

REKLAMA

2091167179 views

REKLAMA

2091167485 views

REKLAMA

2092963944 views

REKLAMA

2091167767 views

REKLAMA

2091167914 views

REKLAMA

2091168059 views