REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoFood stamps nie dla wszystkich w nowym roku

Food stamps nie dla wszystkich w nowym roku

-

 

Jeżeli nie znajdziesz pracy, to możesz w przyszłym roku stracić pomoc na zakup żywności otrzymywaną w ramach federalnego programu SNAP (ang. Supplemental Nutrition Assistance Program).

REKLAMA

Od nowego roku takie zmiany obejmą około 50 tysięcy mieszkańców powiatu Cook, korzystających z tzw. znaczków żywnościowych (food stamps). Wymóg zatrudnienia z dniem 1 stycznia 2020 r. dotyczyć będzie osób w wieku poniżej 50. roku życia, które nie są dotknięte niepełnosprawnością i nie mieszkają z dziećmi, lub z innymi osobami będącymi na ich utrzymaniu.

Około 8 proc. mieszkańców otrzymujących znaczki żywnościowe w Illinois , czyli 141 tys. osób, w tym 50 tys. na terenie powiatu Cook, to sprawne osoby dorosłe bez dzieci.

Wszyscy, którzy należą do tej grupy będą musieli przepracować co najmniej 80 godzin miesięcznie, by po 1 stycznia 2020 r. otrzymywać znaczki żywnościowe na niezmienionych zasadach.

Jeżeli nie spełnią tego wymogu, będą mogli korzystać z pomocy na zakup żywności tylko przez okres trzech miesięcy w okresie trzech lat. Do godzin pracy zaliczany będzie wolontariat i udział w zajęciach związanych z zatrudnieniem, takich jak szkolenia zawodowe.

W Illinois z programu SNAP korzysta 1,8 mln osób, z tego 60 proc.(1,08 mln) to mieszkańcy sześciu powiatów metropolii chicagowskiej – wynika z danych Departamentu Rolnictwa USA. Większość to osoby starsze, dzieci lub osoby niepełnosprawne, ta grupa nie będzie objęta federalnym wymogiem zatrudnienia w programie pomocy żywnościowej.

Zmiany są wynikiem spadku bezrobocia w powiecie Cook

W myśl prawa federalnego z wymogu 80 godz. pracy w miesiącu mogą być wyjęte obszary, na których stopa bezrobocia była o 20 proc. wyższa w porównaniu do średniej krajowej w okresie 24 miesięcy.

Illinois, podobnie jak inne stany, przez wiele lat otrzymywało zwolnienia dla całego obszaru. Zmieniło się to w 2018 r., kiedy stopa bezrobocia w DuPage County spadła tak nisko, że powiat ten został objęty wymogiem zatrudnienia. Zmiany objęły około 2100 osób korzystających wtedy ze znaczków żywnościowych.

Podobna sytuacja dotyczy obecnie powiatu Cook. W związku ze spadkiem bezrobocia niektórzy odbiorcy pomocy na zakup żywności nie będą już się kwalifikować się do zwolnienia z wymogu pracy.

W ubiegłym miesiącu stanowy Departament Opieki Społecznej złożył wniosek o wyłączenie z obowiązku pracy każdego powiatu, z wyjątkiem Cook i DuPage, w których stopa bezrobocia wynosiła średnio 3,9 proc. w okresie 24 miesięcy. Średnia krajowa wynosiła 4 proc. Oczekuje się, że Departament Rolnictwa, który finansuje federalny program SNAP, taki wniosek zatwierdzi.

Zmiany wzbudzają wiele kontrowersji

Przedstawiciele organizacji społecznych martwią się, że wiele osób nie będzie w stanie znaleźć pracy i zostanie pozbawionych pomocy udzielanej im w ramach SNAP. Taka sytuacja spowoduje, że będą zwracać się o wsparcie do banków żywności, które już teraz są bardzo obciążone.

The Greater Chicago Food Depository, chicagowski bank żywności, który zaopatruje inne spiżarnie na terenie metropolii, już współpracuje z władzami stanowymi i organizacjami partnerskimi, aby móc dostarczyć jedzenie tym, którzy nie będą w stanie spełnić wymogu zatrudnienia.

„Najprościej mówiąc zabranie ludziom pomocy żywnościowej, nie pomoże im znaleźć pracy” – powiedział rzecznik prasowy Greater Chicago Food Depository Greg Trotter.

Federacja ds. reformy pomocy społecznej w powiecie DuPage szacuje, że ponad 2 tys. osób dorosłych straci pomoc na zakup żywności z powodu wymogu dotyczącego zatrudnienia. Taki scenariusz możliwy jest nawet w przypadku osób już zatrudnionych, ale w niepełnym wymiarze godzin.

„Zmusi to pracowników do trudnych wyborów. Niektórzy będą musieli wybierać między zakupem żywności i leków, czy wydatkami na transport” – ocenił dyrektor wykonawczy federacji David Roth.

Z kolei zastępca dyrektora ds. rozwoju siły roboczej w stanowym Departamencie Opieki Społecznej, Dan Lyonsmith, zwraca uwagę na to, że problemy mogą mieć osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, a które nie są w kategorii niepełnosprawności.

Administracja prezydenta Donalda Trump próbuje wprowadzić kolejne zmiany w SNAP, federalnym programie pomocy żywnościowej, które mogą dotknąć obszary objęte większym bezrobociem.

W przyszłym miesiącu ma wydać ostateczne wytyczne, a jeśli zostaną wdrożone, to Illinois i inne stany prawdopodobnie będą musiały ponownie składać wnioski do Departamentu Rolnictwa. Może to spowodować, że jeszcze więcej osób będzie podlegać wymogowi dotyczącego zatrudnienia. Departament Opieki Społecznej stanu Illinois sprzeciwia się proponowanym zmianom.

Z pomocy żywnościowej w ramach programu SNAP korzysta ponad 37 milionów Amerykanów, żyjących w ok. 20 mln gospodarstw domowych. To statystycznie co ósmy mieszkaniec USA, choć są stany o podwyższonych wskaźnikach ubóstwa, w których odsetek korzystających ze znaczków żywnościowych przekracza 20 proc.

Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com

fot.Michael Gaida/Pixabay.com/Wikipedia

REKLAMA

2105051826 views

REKLAMA

2105052059 views

REKLAMA

2106848451 views

REKLAMA

2105052202 views

REKLAMA

2105052302 views

Na walizkach

A może do Europy?

Kolorowa sałatka

REKLAMA

2105052411 views