REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Firmy wiarygodności kredytowej nie mogą pobierać opłat za blokowanie danych

Firmy wiarygodności kredytowej nie mogą pobierać opłat za blokowanie danych

-

Gubernator Bruce Rauner podpisał ustawę, która zabrania agencjom wiarygodności kredytowej pobierania od klientów opłat za czynności związane z ochroną poufnych danych osobowych. To pokłosie cyberataku na firmę kredytową Equifax w zeszłym roku.

Dzięki ustawie przegłosowanej przez parlament stanowy i podpisanej przez gubernatora Bruce’a Raunera firmy wiarygodności kredytowej nie mogą pobierać opłat za zablokowanie czy odblokowanie danych osobowych znajdujących się w raportach kredytowych.

REKLAMA

Po ujawnieniu włamania do bazy danych Equifax tysiące osób złożyło wnioski o zablokowanie ich raportów kredytowych w celu ochrony poufnych informacji osobowych. Klienci skarżyli się wówczas, że za tę usługę ściągnięto od nich opłaty w wysokości co najmniej 10 dol. Później, gdy wnioskowali o odblokowanie raportów kredytowych, ponownie pobrano od nich opłaty, co władze Illinois uznały za wysoce krzywdzące wobec klientów.

Nowa ustawa zapewnia, że blokowanie (ang. freezing) i odblokowanie raportu kredytowego będzie zawsze bezpłatne.

Przypomnijmy, że liczba ofiar włamania do Equifax w USA wyniosła 145,5 mln osób. Chicago było jednym z kilku miast, które wniosły sprawę sądową przeciwko Equifax, domagając się zadośćuczynienia z tytułu szkód wyrządzonych w wyniku kradzieży poufnych danych.
Do ataku hakerskiego na firmę doszło pomiędzy majem a lipcem 2017 r. Łupem hakerów padły imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy, numery ubezpieczeń społecznych Social Security, a nawet w niektórych przypadkach, numery praw jazdy i kart kredytowych. Oprócz Amerykanów wśród ofiar hakerów byli też Brytyjczycy i Kanadyjczycy.

Equifax, z siedzibą główną w Atlancie, jest trzecią pod względem wielkości w kraju – po Experian i TransUnion – firmą monitoringu wierzytelności kredytowej. Wśród oferowanych usług jest sporządzanie raportów kredytowych dla podmiotów indywidualnych i zbiorowych.

(ao)

fot.Rhona Wise/EPA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks