REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoEkstradycja byłego rewidenta Chicago

Ekstradycja byłego rewidenta Chicago

-

Amera Ahmad fot.Facebook
Amera Ahmad fot.Facebook

Były rewident miasta Chicago Amer Ahmad został wydalony przez Pakistan do Stanów Zjednoczonych. To pierwsza ekstradcyja z tego kraju do USA od 2006 roku. Ahmad uciekł do Pakistanu przed wyrokiem.

W grudniu 2014 r. Ahmad został skazany in absentia na 15 lat więzienia za oszustwa, malwersacje, pranie pieniędzy i łapówkarstwo w biurze skarbnika stanu Ohio, gdzie był zastępcą szefa tej instytucji. Przez dziewięć miesięcy Stany Zjednoczone prowadziły starania o ekstradycję byłego chicagowskiego rewidenta i do niedawna bliskiego doradcy finansowego burmistrza Rahma Emanuela,

REKLAMA

Ahmad w 2013 r. przyznał się do winy w sądzie federalnym w Ohio i miał czekać na ogłoszenie sentencji wyroku, ale w kwietniu 2014 r. zbiegł do Pakistanu − ojczyzny swoich rodziców. Został tam aresztowany pod zarzutem posługiwania się fałszywymi dokumentami: paszportem meksykańskim, pakistańskim aktem urodzenia i wizą. Miał też przy sobie 175 tys. dolarów. W Chicago pozostawił żonę i troje małych dzieci.

40-letni Ahmad trzymany był w więzieniu w Pakistanie za naruszenia tamtejszego prawa imigracyjnego. Przyznał się do postawionych mu zarzutów w sądzie.

Do przestępstwa, za które Ahmad został skazany w Stanach Zjednoczonych, doszło gdy był zastępcą skarbnika w Ohio. Ahmad miał trzech wspólników, w tym pośrednika w handlu nieruchomościami Josepha Chiavaroli, który też przyznał się do winy i został skazany na 18 miesięcy pozbawienia wolności.

Z dokumentów sądowych wynika, że Ahmad, Chiavaroli i dwóch innych mężczyzn spiskowali w okresie od 2009 r. do stycznia 2011, by wykorzystać pozycję Ahmada w biurze skarbnika Ohio w celu wzbogacenia się poprzez m.in. przejęcie lukratywnych kontraktów stanowych. Śledczy federalni twierdzili, że mężczyźni ukrywali nielegalne zarobki na kontach firm, których byli współwłaścicielami. W rezultacie procederu w biurze skarbnika Ohio sprzeniewierzonych zostało wiele milionów dolarów.

Sędzia federalny w Ohio stwierdził, że doszło do poważnego przestępstwa, podważającego zasady demokracji. Ahmada, który pozostawił pamiętnik ze szczegółowymi opisami swej codziennej aktywności, określił jako „osobowość narcystyczną z problemami psychicznymi”.

Ahmad dostał w Chicago posadę rewidenta w kwietniu 2011 roku. Był odpowiedzialny za kontrolowanie przychodów podatkowych miasta i doradztwo finansowe administracji Emanuela. Burmistrz utrzymuje, że przyjmując Ahmada do pracy nie wiedział o ciążących na nim zarzutach w Ohio i że próba zlustrowania go wypadła pomyślnie. Ahmad niespodziewanie ustąpił ze stanowiska chicagowskiego rewidenta w lipcu 2013 r., przed przyznaniem się do winy przed sądem w Ohio.

(ao)

REKLAMA

2107689495 views

REKLAMA

REKLAMA

2107689727 views

REKLAMA

2109486118 views

REKLAMA

2107689868 views

REKLAMA

2107689967 views

REKLAMA

2107690075 views