REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoDziś głosujemy. Co musisz wiedzieć

Dziś głosujemy. Co musisz wiedzieć

-

fot.Michael Reynolds/EPA
fot.Michael Reynolds/EPA

Dziś odbywają się prawybory. Do ostatniej chwili kandydaci zabiegali o głosy wyborców z Illinois, który jest jednym z ważniejszych stanów w walce o prezydenturę.

REKLAMA

W śródmieściu Chicago w poniedziałek kampanię prowadzili demokraci − Hillary Clinton i Bernie Sanders. Była sekretarz stanu USA spotkała się z wyborcami w sali związku zawodowego hydraulików, a Sanders, senator z Vermont, na Roosevelt University.

Kandydat do nominacji Partii Republikańskiej Ted Cruz, senator z Teksasu, spotkał się z wyborcami na zachodnich przedmieściach, m.in. w Glen Ellyn. Prowadzący w republikańskim wyścigu miliarder Donald Trump wziął w minioną niedzielę udział w wiecu politycznym na lotnisku w Bloomington-Normal. Tam Trump został znacznie lepiej przyjęty niż w piątek Chicago na kampusie UIC, gdzie jego wystąpienie zostało odwołane. Na UIC doszło do konfrontacji pomiędzy przeciwnikami i zwolennikami Trumpa; czworo uczestników demonstracji zostało aresztowanych; jeden policjant odniósł niegroźne obrażenia.

Kogo wybieramy

Dziś w całym Illinois odbywają się prawybory. Głosujemy nie tylko na kandydatów do nominacji partyjnych na prezydenta, ale też na urzędy do władz federalnych, stanowych, powiatowych oraz na stanowiska sędziów.

Wyborcy głosują na kandydatów tylko jednej partii, dlatego muszą poprosić o listę kandydatów Partii Demokratycznej albo Republikańskiej. Zwycięzcy prawyborów zmierzą się w wyborach powszechnych 8 listopada.

Idziemy do lokalu wyborczego

Lokale wyborcze czynne są dziś od 6 do 19. Każda osoba, która wejdzie do lokalu wyborczego przed jego zamknięciem ma prawo oddać głos. Jeśli ktoś nie jest zarejestrowany do głosowania, to może dopełnić tej formalności tuż przed oddaniem głosu.

Podczas głosowania nie ma obowiązku legitymowania się, jeśli już byliśmy wcześniej zarejestrowani i nasz podpis zgadza się z tym, który figuruje w kartotekach władz wyborczych. Komisja wyborcza może jednak poprosić o dokument tożsamości (prawo jazdy, stanowe ID), jeśli wątpliwości budzi złożony przez nas podpis. Osoby, które się rejestrują w dniu głosowania, muszą okazać dwa ważne dokumenty tożsamości (prawo jazdy, stanowe ID, paszport, karta kredytowa).

Adresy lokali wyborczych

Dziś wyborcy muszą głosować tylko w wyznaczonych placówkach. W Chicago adresy lokali wyborczych oraz informacje dotyczące procedur wyborczych można uzyskać pod numerem: (312) 269-7870 lub sprawdzić na witrynie internetowej Chicagowskiej Rady Wyborczej: www.chicagoelections.com

Po polsku można rozmawiać z władzami wyborczymi albo zostawić wiadomość pod numerem telefonu: (312) 223-0823 lub wysłać e-mail: polishvote@chicagoelections.net. Więcej informacji może też udostępnić koordynatorka ds. polskich w urzędzie wyborczym Monika Myśliwiec-Gałuszka pod numerem telefonu: (312) 269-5702.

Informacje o prawyborach na przedmieściach w powiecie Cook można znaleźć na witrynie sekretarza powiatu Cook: cookcountyclerk.com. Dodatkowe informacje pod tel. (312) 603-5656.

Jeśli pomyliłeś się na karcie wyborczej

Władze elekcyjne przypominają, że osoby głosujące przy pomocy papierowych kart (ang. ballot), jeśli zrobią pomyłkę, mogą poprosić o nową kartę do głosowania. Częstym błędem jest zaznaczenie zbyt dużej liczby nazwisk (ang. overvote), co automatycznie unieważnia całą kartę wyborczą. Natomiast nieoddanie głosów na wszystkich kandydatów (ang. undervote) nie unieważnia karty i głosy na niej figurujące mogą być policzone, jeśli wyborca tego sobie życzy (bo np. nie chce głosować na wszystkich kandydatów). Wyborcy głosujący metodą elektroniczną, na ekranie dotykowym, mogą sami poprawiać swoje błędy. Dodatkowo system sygnalizuje, jeśli oddali za dużo lub za mało głosów.

Nieprawidłowości w lokalach wyborczych

Prokurator generalna Illinois Lisa Madigan rozesłała ponad 170 zespołów do komisji wyborczych w całym Illinois; ich zadaniem jest monitorowanie przebiegu głosowania i zadbanie o to, by prawybory odbywały się zgodnie z przepisami. Obecność przedstawicieli prokuratury w lokalach wyborczych ma też zapobiegać oszustwom wyborczym.

Wyborcy z Chicago, którzy zauważą jakiekolwiek nieprawidłowości w procedurach powinni kontaktować się z prokuraturą generalną, telefonując pod numer 1(866) 536-3496 (numer dla osób z niedosłuchem, TTY, 1(800) 964-3013). Natomiast wyborcy z innych rejonów Illinois powinni dzwonić pod numer: 1(866) 559-6812 (numer dla osób z niedosłuchem, TTY, 1(877) 844-5461).

(ao)

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2117622731 views

REKLAMA

2117622888 views

REKLAMA

REKLAMA

2119419251 views

REKLAMA

2117622980 views

REKLAMA

2117623055 views

REKLAMA

2117623131 views