REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicago„Dziennik Związkowy” pomógł ująć oszusta. Ronald Pierzowski za kratkami

„Dziennik Związkowy” pomógł ująć oszusta. Ronald Pierzowski za kratkami

-

Dzięki współpracy naszej gazety z biurem szeryfa powiatu Cook Ronald Pierzowski stanie przed sądem.

Przedstawiciel biura szeryfa powiatu Cook zgłosił się do „Dziennika Związkowego” z potwierdzoną informacją, że jedno z ogłoszeń umieszczanych na łamach gazety było oszustwem. Człowiek, który je opłacał szukał lokatorów na mieszkanie, którym w rzeczywistości nigdy nie dysponował. 

Ronald Pierzowski fot. Cook County Police Department
Ronald Pierzowski fot. Cook County Police Department

REKLAMA

Dane te umożliwiły ostateczną identyfikację Ronalda Pierzowskiego i jego aresztowanie, które nastąpiło 14 marca. Podający swoje ostatnie miejsce zamieszkania w Renton w stanie Waszyngton 29-letni Pierzowski został postawiony w stan oskarżenia pod zarzutem popełnienia oszustw i nielegalnego naruszenia prawa do nieswojej posiadłości. Sędzia nałożył na oskarżonego kaucję w wysokości 10 tys. dolarów.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że Pierzowski świadomie podawał w polskojęzycznych gazetach w metropolii chicagowskiej ogłoszenia o mieszkaniu do wynajęcia. Następnie udawał właściciela lub reprezentanta właściciela mieszkania w okolicy 9900 Holly Lane w Des Plaines. Pierzowski nigdy nie był ani właścicielem tej nieruchomości, ani nie reprezentował jej właściciela.

Śledczy mają dowody na to, że tylko w okresie od 14 a 23 lutego 2014 r. podejrzany wspomniane mieszkanie oferował do wynajęcia przynajmniej trzem osobom. Od każdej z nich przyjął zaliczkę na sumę 500 dolarów. Kwoty tej nigdy nie zwrócił.

Szeryf powiatu Cook Thomas Dart apeluje za pośrednictwem naszej gazety, by poszkodowani w wyniku przestępczej działalności Pierzowskiego zgłaszali swe roszczenia pod nr tel. 708-865-4896.

Okazuje się, że ostatnie aresztowanie nie jest pierwszym pobytem Pierzowskiego za kratkami. W 2013 r. znalazł się on tam trzykrotnie pod różnymi zarzutami – od oszustw czekowych po naruszenie warunków zwolnienia warunkowego. Aresztowania miały miejsce w Illinois i Dakocie Płn. Ostatnie miało miejsce 11 sierpnia ub.r. w powiecie Cook. Pierzowski został wówczas zwolniony dopiero po zapłaceniu 10 tys. dol. kaucji.

W przeszłości w przestępczej działalności oskarżonemu towarzyszyła żona Amanda Pierzowski. Jak doniósł „Niagara Falls Reporter” oboje korzystali z Facebooka i innych portali społecznościowych, by zbierać pieniądze na „ratunek” dla psów ze schronisk dla zwierząt. W większości ze schronisk w południowej Kalifornii, oddalonych o tysiące mil od Lake Bluff w Illinois, które podobno sami uznawali za swoje rodzinne miasto.

Małżeństwo Pierzowskich wykorzystywało naiwność miłośników zwierząt domowych, w większości kobiet, umieszczając w Internecie wzruszające zdjęcia szczeniąt z towarzyszącą im prośbą o pieniądze, które nadchodziły na konto Paypal założone pod fałszywą nazwą Windy City Animal Rescue. Organizacja ta nigdy nie istniała, nie miała siedziby, ani nawet własnego biurka.

Śledczy ustalili, że w ciągu ostatnich dwóch lat przestępcy przeprowadzali się kilkakrotnie. Małżeństwo mieszkało w miasteczkach Renton i Bellview w stanie Waszyngton, a także pod kilkoma różnymi adresami w metropolii chicagowskiej.

Oboje zebrali kilkadziesiąt tysięcy dolarów nie tylko za pośrednictwem Internetu, ale też podczas imprez na cele charytatywne organizowane w stanach Wisconsin i Waszyngton. Wystawiane na sprzedaż szczenięta znajdowały nabywców za sumę od 250 do 350 dolarów.

Zbiórki na cele charytatywne Pierzowscy nigdy nie zorganizowali w Illinois, ponieważ stan ten wymaga uzyskania odpowiedniej licencji i statusu podatkowego organizacji charytatywnej. Małżonkowie nigdy nie złożyli wniosku o uzyskanie takich dokumentów w Illinois.

Śledztwo w sprawie wyłudzeń pieniędzy na rzekome ratowanie czworonogów ze schronisk dla zwierząt jest w toku. Ronald Pierzowski już wkrótce stanie przed sądem za pobieranie zaliczek na poczet wynajmu mieszkania, które do niego nie należało. Informacje „Dziennika Związkowego” pomogły tę przestępczą część działalności powstrzymać.

Andrzej Kazimierczak

a.kazimierczak@zwiazkowy.com

REKLAMA

2109245751 views

REKLAMA

2109245983 views

REKLAMA

REKLAMA

2111042374 views

REKLAMA

2109246124 views

REKLAMA

2109246223 views

REKLAMA

2109246331 views