REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoDzień Pułaskiego z Ukrainą w tle. ZOBACZ ZDJĘCIA

Dzień Pułaskiego z Ukrainą w tle. ZOBACZ ZDJĘCIA

-

Tegoroczne obchody Dnia Pułaskiego zdominowała sytuacja na Ukrainie. Do zagrożenia jej suwerenności nawiązywali niemal wszyscy politycy, którzy licznie pojawili się w Muzeum Polskim w Ameryce na uroczystościach upamiętniających polskiego bohatera walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych. 

Hymn Polski odśpiewała Aleksandra Podowska fot.Dariusz Lachowski
Uroczystości z okazji Dnia Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce. Hymn Polski odśpiewała Aleksandra Podowska fot.Dariusz Lachowski

REKLAMA

– Chyba nigdy w przeszłości ta uroczystość nie była tak ważna jak dziś, kiedy Rosja narusza niepodległość Ukrainy – mówiła podczas swojego wystąpienia rewident stanowa Judy Baar Topinka.

Rahm Emanuel, burmistrz Chicago
Burmistrz Chicago Rahm Emanuel fot.Dariusz Lachowski

Zaproszeni na uroczystość goście wspominali zasługi gen. Kaziemierza Pułaskiego w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, nawiązując przy tym do niepokojącej sytuacji na Krymie i zagrożenia niepodległości Ukrainy.

Obok tematyki międzynarodowej, pojawiły się również sprawy związane z koniecznością zniesienia wiz dla Polaków, rocznica przyjęcia Polski do NATO. Natomiast liczba przybyłych na uroczystość lokalnych  polityków nie dała zapomnieć o nadchodzących wyborach.

Wśród gości znaleźli się m.in. wicegubernator Sheila Simon, senator Dick Durbin, kongresman Mike Quigley, sekretarz Sądu Okręgowego Dorothy Brown, sędzia Sądu Apelacyjnego Aurelia Puciński, konsul RP Robert Rusiecki i wicekonsul Konrad Zieliński, prezes KPA i PNA Frank Spula. Modlitwę odmówił ks. bp. Andrzej Wypych.

Od lewej: Konsul Robert Lisiecki, burmistrz Chicago Rahm Emanuel i prezes KPA Frank Spula fot.Dariusz Lachowski
Od lewej: Konsul RP Robert Lisiecki, burmistrz Chicago Rahm Emanuel i prezes KPA Frank Spula fot.Dariusz Lachowski

Do transformacji Polski nawiązał m.in. w swoim wystąpieniu senator Dick Durbin, który najpierw przypomniał, że gen. Kazimierz Pułaski jest jedną z zaledwie siedmiu osób, które otrzymały zaszczytne miano Honorowego Obywatela  Stanów Zjednoczonych.

Senator mówił o tym, jak duże znaczenie miało dla Polski wstąpienie do NATO. – W 1999 roku Polska miał już pełną niepodległość, ale wciąż nie miała gwarancji, że zachowa ją w przyszłości. Wstąpienie do Paktu Północnoatlantyckiego taką gwarancję dało − zauważył .

 

Burmistrz Emanuel i stypendystki MPA - Joanna Jaros (w środku) i Beata Staszewski (z prawej) fot.Dariusz Lachowski
Burmistrz Emanuel i stypendystki MPA – Joanna Jaros (w środku) i Beata Staszewski (z prawej) fot.Dariusz Lachowski

Polityk podkreślał, że Polska ma za sobą długą i ciężką drogę do wolności. – Pamiętam moją wizytę w Polsce przed laty, jeszcze za czasów komunizmu. Był to niezwykle smutny obraz zniewolonego kraju. Potrzeba było bohaterów takich jak Wałęsa, aby wyzwolić się z kajdan komunizmu.

DSC_9661
Wystąpienie gen. Jarosława Stróżyka fot.Dariusz Lachowski

Sen. Durbin nawiązał do wydarzeń, którymi żyje cały świat. Ostro skrytykował wysłanie rosyjskich wojsk na Krym. – Miliardy wydane na olimpiadę w Soczi zostały zniweczone w momencie, kiedy rosyjskie wojska pojawiły się na ulicach Sewastopola. To pokazało prawdziwe intencje Władimira Putina. Prawda jest taka, że dyplomacji uczył się on w KGB i dziś – poprzez agresję na Ukrainę – mamy tego dowody.

Obecny na poniedziałkowej uroczystości gen. bryg. Jarosław Stróżyk podkreślał, że polscy generałowie i wojsko niezmienne realizują wartości, jakimi kierował się Kazimierz Pułaski: są gotowi do obrony ojczyzny, choć mają nadzieję, że nie będzie to konieczne.

W języku polskim przywitał się ze zgromadzonymi w muzeum burmistrz Chicago. Rahm Emanuel przypomniał,  że będąc kongresmanem z 5. dystryktu miał na co dzień do czynienia z Polakami. Podkreślał, że szczególnie bliska jest mu kwestia zniesienia wiz dla Polaków. – Nie traktuje się bliskiego przyjaciela, jak obywatela drugiej kategorii. Już najwyższa pora, aby nasi polscy przyjaciele mogli przyjeżdżać do USA, do Chicago, bez wiz.

Te słowa burmistrza nagrodzone zostały brawami.

Wystąpienie Franciszka Spuli, przewodniczącego Kongresu Polonii Amerykańskiej fot.Dariusz Lachowski
Wystąpienie Franciszka Spuli prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej fot.Dariusz Lachowski

Burmistrz nawiązał także do solidarności z narodem ukraińskim. – Walka o niepodległość  jest Polakom dobrze znana  – na przestrzeni wieków wielokrotnie musieli oni walczyć o własną suwerenność. Ten ogień walki wciąż się w Polakach tli i dlatego odczuwają solidarność z Ukraińcami.

W ostrych słowach mówiła o Rosji i Władimirze Putinie rewident stanowa Judy Baar Topinka: – Nie można wierzyć w dobre intencje Rosji, tak jak nie można wierzyć skorpionowi, który obiecuje, że nie ukąsi. Taka jest natura Moskwy, o czym przekonaliśmy się w przeszłości i przekonujemy się obecnie. Pora jednak stanowczo powiedzieć Moskwie, że nie ujdzie jej to na sucho.

Przewodnicząca Muzeum Polskiego w Ameryce Maria Cieśla (z lewej) i Dorothy Brown, Clerk of the Circuit Court of Cook County fot.Dariusz Lachowski
Prezes Muzeum Polskiego w Ameryce Maria Cieśla i Dorothy Brown fot.Dariusz Lachowski

O solidarności Polonii z Ukraińcami zapewniał także prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej. Frank Spula zachęcał też do korzystania z przywilejów jakie wywalczyli nasi przodkowie, w szczególności do prawa do głosowania w demokratycznych wyborach.

– Dziś (w poniedziałek – przyp. red.) rozpoczyna się wczesne głosowanie i ważne, aby Polonia brała w nim udział. Poświęćcie czas na to, aby poznać kandydatów do urzędów w Waszych okręgach i oddajcie swoje głosy. To dla Polonii niezwykle ważne, aby angażowała się w życie polityczne tego kraju. Przecież m.in. o to walczył Kazimierz Pułaski.

(mp)

Zdjęcia: Dariusz Lachowski

[cincopa AYJA_graH8K5]

REKLAMA

2123350341 views

REKLAMA

REKLAMA

2123350357 views

REKLAMA

REKLAMA

2125146677 views

REKLAMA

2123350367 views

REKLAMA

2123350373 views

REKLAMA

2123350377 views