REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Dwie placówki testowania na koronawirusa bez finansowania federalnego

Dwie placówki testowania na koronawirusa bez finansowania federalnego

-

Administracja prezydenta Trumpa zakończyła finansowanie federalne dwóch placówek testowania na koronawirusa w Illinois. Bez wsparcia od rządu pozostaną ośrodki w Harwood Heights i Peorii. Gubernator J.B. Pritzker zadeklarował, że stan zapewni im niezbędne zasoby.

Decyzja  prezydenta Donalda Trumpa o zakończeniu finansowania federalnego dotyczy 13  punktów testowania  na koronawirusa w sumie w pięciu stanach, w tym dwóch w Illinois. Zapadła w momencie ​​gwałtownego wzrostu liczby zgłaszanych przypadków zakażenia koronawirusem w wielu stanach,  w tym tych położonych na południu USA.

REKLAMA

„Gdy przeprowadzasz testy pod tym kątem, na pewno, znajdziesz więcej ludzi” – mówił prezydent Trump swoim zwolennikom na wiecu w Tulsie w zeszły weekend. „Więc powiedziałem moim ludziom,  by spowolnić testowanie”.

Taka deklaracja  nie jest zgodna  z zaleceniami Departamentu Zdrowia Publicznego USA i CDC (Ośrodka Kontroli i Prewencji Chorób Zakaźnych), które podkreślają, że testowanie na koronawirusa jest kluczowe w zmniejszaniu rozprzestrzeniania się epidemii.

Niektórzy doradcy prezydenta, w tym Peter Navarro, doradca Białego Domu ds. handlu, powiedzieli, że Trump nigdy nie wydał wyraźnego rozporządzenia w tej sprawie.

„Prezydent Trump przyznał, że chce spowolnić tempo przeprowadzania testów na koronawirusa” –  podkreślił rzecznik gubernatora J.B. Pritzkera Jordan Abudayyeh. .

Federalny Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) tłumaczy, że 13 miejsc testowania, o których mowa, zawsze miało zostać przeniesionych pod kontrolę lokalnych władz i przedłużono nawet o dodatkowe dwa miesiące datę zakończenia rządowego wsparcia.

„Osobiście rozmawiałem z gubernatorami bądź wyznaczonymi przez nich przedstawicielami ze wszystkich pięciu zaangażowanych stanów, którzy zgodzili się, że nadszedł odpowiedni czas na wprowadzenie zmian dotyczących tych 13 punktów testowania” – stwierdził w opublikowanym oświadczeniu zastępca sekretarza HHS admirał Ben Giroir.

Zapytany podczas środowej konferencji prasowej o tę rozmowę, gubernator J.B. Pritzker, był wyraźnie zaskoczony stwierdzeniem Giroira. „Zostaliśmy o tym tylko poinformowani. W tym wypadku to oni (red. administracja prezydenta) podjęli tę decyzję dotyczącą stanów” – odpowiedział Pritzker.

Gubernator dodał, że stan zapewni niezbędne zasoby finansowe do utrzymania dwóch ośrodków testowych w Harwood Heights i Peorii, które pozostaną bez federalnego wsparcia.,,Chcemy utrzymać szeroki dostęp do bezpłatnych testów w całym naszym stanie” – zapewniał Pritzker.

Jego zdaniem Jesteśmy teraz w pierwszej piątce stanów, w których wykonuje się najwięcej testów na koronawirusa. W Illinois można obecnie wykonać test bez względu na obecność objawów i ewentualny kontakt z osobą zarażoną. Lista stacji testujących znajduje się na stanowej stronie Departamentu Zdrowia Publicznego Illinois pod adresem: www.dph.illinois.gov/testing.

Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks