REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoDwa tysiące mostów w Illinois grozi zawaleniem

Dwa tysiące mostów w Illinois grozi zawaleniem

-

Niemal każdego dnia przejeżdżamy przez mosty i wiadukty, nie przywiązując do nich większej uwagi. A być może powinniśmy… Jak pokazuje opublikowany we wtorek raport, niektóre z tych konstrukcji liczą sobie pół wieku, a nawet więcej. Wiele z nich jest w opłakanym stanie, który grozić może zawaleniem – ostrzega organizacja Transportation for America. W Illinois naliczono aż 2 tysiące takich konstrukcji.

fot.Nitrofive’s Photostream/ Ponad 2 tysiące mostów i wiaduktów w Illinois ma niestabilną konstrukcję

Według najnowszego raportu przygotowanego przez organizację wspierającą rozwój infrastruktury: Transportation For America (T4A), wiele mostów stanowi zagrożenie dla kierowców, ponieważ ich konstrukcja nie jest wystarczająco wytrzymała. Przykładów nie trzeba szukać daleko. T4A wskazuje wiadukt na Western Ave., biegnący nad skrzyżowaniem Belmont Ave. i Clybourn Ave. Jego konstrukcja jest już bardzo sfatygowana. Zużycie materiałów widać gołym okiem. Widoczna jest rdza i korozja, a kruszący się cement odsłania zbrojenie. Wiadukt został zbudowany w 1960 roku. Odchodzący już ze stanowiska radny miasta Eugene Schulter walczył o wyburzenie tego mostu, jednak władze wciąż zasłaniały się brakiem pieniędzy. Kevin Brubaker, pracownik Centrum Polityki i Prawa Środowiskowego mówi o poważnym problemie z ustalaniem priorytetów. Stan Illinois wydaje ponad połowę pieniędzy z budżetu przeznaczonego na transport, na realizację nowych projektów infrastrukturalnych. Tymczasem stare konstrukcje, takie jak wiadukt na Western Ave. dosłownie rozsypują się.

REKLAMA

W skład T4A wchodzi Rada ds. Zagospodarowania Przestrzeni Miejskiej, Izba Handlowa stanu Illinois, oraz radni miejscy. Wszyscy zgadzają się co do tego, że rozpadające się mosty stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Dlatego też organizacja naciska na Kongres, aby ten przyjął ustawę o transporcie, która zwiększyłaby fundusze na naprawę dróg i mostów oraz dałaby samorządom lokalnym większą swobodę w dysponowaniu tymi środkami. Illinois Highway Authority, organizacja odpowiedzialna za administrację dróg publicznych, uznała, że aż 2 tys. mostów na terenie całego stanu ma „niestabilną konstrukcję”.

Profesor inżynierii lądowej na Uniwersytenie Northwestern, Joseph Schofer, uspokaja. „Jakkolwiek sytuacja nie wygląda najlepiej jeśli chodzi o powierzchowny stan struktur mostów, nie powinno to stanowić dużego problemu” – mówi Schofer. Przyznaje on, że fundusze przeznaczone na utrzymanie konstrukcji nie są wystarczające, jednak program ich kontroli jest „sprawdzony”. Inspektorzy mają obowiązek zamknięcia mostu, jeśli przegląd dowiedzie, że ten stanowi realne zagrożenie dla użytkowników.

Władze Illinois obawiają się jednak powtórki scenariusza z Minneapolis w stanie Minnesota, gdzie w 2007 roku runął most na rzece Mississippi. Do tragedii doszło w wieczornych godzinach szczytu. 13 osób zginęło, a 145 zostało rannych.

PT

REKLAMA

2128847937 views

REKLAMA

REKLAMA

2128847954 views

REKLAMA

REKLAMA

2130644274 views

REKLAMA

2128847964 views

REKLAMA

2128847968 views

REKLAMA

2128847972 views