REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoDwa pomniki Krzysztofa Kolumba w Chicago „tymczasowo usunięte” (ZDJĘCIA, WIDEO)

Dwa pomniki Krzysztofa Kolumba w Chicago „tymczasowo usunięte” (ZDJĘCIA, WIDEO)

-

Dwa pomniki Krzysztofa Kolumba w Chicago zostały w piątek nad ranem usunięte decyzją władz miejskich. W ostatnim czasie w całym kraju nasilają się protesty wzywające do likwidacji pomników kontrowersyjnych osób.

W piątek 24 lipca o szóstej rano po dwóch pomnikach „odkrywcy Ameryki” – w chicagowskim Grant Park oraz w dzielnicy Little Italy – pozostały tylko cokoły. Biuro burmistrz Chicago Lori Lightfoot poinformowało w oświadczeniu, że pomniki zostały „tymczasowo usunięte” po licznych konsultacjach oraz ze względu na bezpieczeństwo. Dodatkowo, decyzja o tymczasowej likwidacji pomników Kolumba ma, według burmistrz, umożliwić „demokratyczny dialog publiczny” dotyczący symboli miasta.

REKLAMA

O kilku miesięcy w całym kraju trwają manifestacje domagających się likwidacji pomników Krzysztofa Kolumba. Zdaniem demonstrantów, jest on symbolem ludobójstwa oraz eksploatacji rdzennej ludności Ameryk.

Tydzień wcześniej w Parku Granta demonstranci usiłowali samodzielnie strącić pomnik z cokołu „w niezwykle niebezpieczny sposób” – jak podało biuro burmistrza. W protestach, do których doszło wówczas wokół pomnika policja użyła gazu pieprzowego, kilkanaście osób zostało aresztowanych, a prawie 50 policjantów rannych.

Z usunięcia pomników włoskiego bohatera niezadowolone są m.in. środowiska Amerykanów włoskiego pochodzenie. Zgromadzeni w piątek rano wokół zlikwidowanego pomnika w Arrigo Park w chicagowskiej dzielnicy Little Italy przedstawiciele wyrażali gniew i ubolewanie w związku z decyzją miasta. Jednocześnie zapowiedzieli walkę o przywrócenie statuy Kolumba na „należyte mu miejsce”.


Wideo: Edgard Aurelio


W naszych sercach została nieskończona próżnia – powiedział Pascuale D. Gianni – rzecznik prasowy organizacji Amerykanów włoskiego pochodzenia JCCIA (Joint Civic Committee of Italian Americans).

Little Italy, dzielnica skoncentrowana wokół Taylor Street, historycznie była kolebką włoskiej imigracji do Chicago na przełomie XIX i XX wieku.

Dziś w tej studenckiej i multikulturowej dzielnicy mieszka wielu potomków włoskich imigrantów. Tu znajduje się kilka historycznych włoskich kościołów, m.in.  Shrine of Our Lady of Pompeii oraz siedziby włosko-amerykańskich organizacji. Co roku organizowana jest tu popularny festiwal Taylor Street Festa Italiana.

(jm)

WIDEO: Jacek Boczarski


Miejsce po pomniku Kolumba w Little Italy
Zdjęcia: Edgard Aurelio


Demontaż pomnika Kolumba przy Columbus Dr. w Parku Granta w śródmieściu Chicago.
Zdjęcia: Jacek Boczarski

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawe określenie „tymczasowe usunięcie”. Pani burmistrz chce dyskutować na temat symboli miasta z ludźmi, którzy są analfabetami historycznymi i mają za cel obalenie kapitalizmu w USA. Pewnie pani burmistrz ma taką samą znajomość historii jak „mob” i zapewne ta znajomość jest oparta na pracach komunisty i człowieka dla którego Ameryka była najgorszym złem na świecie. Był to Howard Zinn i na podstawie jego książek studenci amerykańskich uczelni uczą się obecnie historii. A jak ta znajomość historii wygląda, to łatwo można się przekonać robiąc z młodymi ludźmi wywiady. Cechą główną tej „znajomości” jest nienawiść do Ameryki, poglądy komunistyczne, anarchistyczne i brak znajomości podstawowych faktów historycznych. To Howard Zinn stworzył negatywny obraz K.Kolumba. Nie istnieją żadne dokumenty stwierdzające, że Kolumb był zwolennikiem eksterminacji rdzennej ludności Ameryki. Ale rewolucja totalitarna musi zniszczyć wszystko i potem zapanuje powszechne szczęście jak w Raju. Good Luck dla młodych ludzi i analfabetów historycznych. To nie jest kraj dla mnie.

REKLAMA

2100307200 views

REKLAMA

REKLAMA

2100307433 views

REKLAMA

REKLAMA

2102103825 views

REKLAMA

2100307576 views

REKLAMA

2100307677 views

REKLAMA

2100307787 views