REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Dr Ezike: koronawirus to nie grypa lub przeziębienie

Dr Ezike: koronawirus to nie grypa lub przeziębienie

-

Dyrektor stanowego departamentu zdrowia publicznego dr Ngozi Ezike obaliła w środę forsowaną przez niektóre środowiska teorię, że koronawirus to „tylko przeziębienie” lub „zwykła grypa”. Władze zaapelowały do niedowiarków i zwolenników teorii spiskowych o nienarażanie zdrowia innych.

Dr Ngozi Ezike, dyrektor Departamentu Zdrowia Illinois Publicznego Illinois (Department of Public Health), która od początku pandemii informuje opinię publiczną o dobowych liczbach zachorowań i zgonów, w środę skierowała słowa do osób, które nie wierzą, że koronawirus jest prawdziwy i obaliła powielaną przez nich teorię, że jest on mniej niebezpieczny niż grypa.

Cytując dane federalnego centrum epidemiologicznego CDC, Ezike wyjaśniła, że wirus influenzy, czyli grypy, corocznie przyczynia się do śmierci od 12 do 61 tys. osób w całym kraju. W ostatnim sezonie grypowym 2019/2020 komplikacje wynikające z grypy spowodowały śmierć 22 tys. osób.

Dla porównania, według CDC, komplikacje wynikające z koronawirusa w tym roku przyczyniły się do śmierci 246 tys. osób w całym kraju.

„Musimy wytknąć nieprawdę. Musimy mówić prawdę. COVID-19 jest bardzo prawdziwy i dla wielu bardzo śmiertelny” – podkreślała Ezike.

Lekarz dodała, że obecnie co czwarte łóżko szpitalne w całym stanie zajęte jest przez pacjenta z koronawirusem. Setki ludzi przebywa na oddziałach intensywnej terapii oraz pod respiratorami.

Ezike obaliła również mit, że tylko starsze osoby i te ze współistniejącymi chorobami umierają na koronawirusa. Wyjaśniła, że choć wirus jest bardziej niebezpieczny dla osób starszych, to spośród 140 zgonów związanych z COVID-19 zanotowanych w środę, dwie osoby były po trzydziestce, trzy po czterdziestce, a dziewięć po pięćdziesiątce. Dodała ponadto, że „tak samo liczy się śmierć 90-latka, 50-latka czy 20-latka”.

Lekarz podsumowała, że choć każdy ma prawo wierzyć w to, co chce, to nikt nie ma prawa narażać zdrowia innych. „Nawet jeżeli nie widzisz jak prawdziwy jest ten wirus, to czy możemy zgodzić się co do poszanowania innych poprzez noszenie masek i zachowanie dystansu?” – apelowała Ezike.

Tego samego dnia gubernator JB Pritzker ogłosił, że koronawirus stał się w tym roku trzecią wiodącą przyczyną zgonów w Illinois. Winą za taki stan rzeczy obarczył m.in. fakt, że wiele osób nie wierzy w dane naukowe, promuje teorie spiskowe i nie stosuje zaleceń epidemicznych służby zdrowia.

Joanna Marszałek

j.marszalek@zwiazkowy.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks