REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Diecezja Joliet wypłaciła odszkodowania za molestowanie nieletnich

Diecezja Joliet wypłaciła odszkodowania za molestowanie nieletnich

-

fot.Malte Christians/EPA
fot.Malte Christians/EPA

Diecezja Joliet zgodziła się wypłacić 4,14 mln dol. odszkodowania 14 mężczyznom, którzy w przeszłości byli ofiarami molestowania przez księży w różnych podmiejskich parafiach.

REKLAMA

Przeciwko pięciu księżom pedofilom zidentyfikowanym wcześniej przez władze diecezji wysunięto przynajmniej jeden zarzut molestowania seksualnego. W najnowszej ugodzie ujawniono zarzuty ze strony kolejnych ofiar.

Pozew sądowy przeciwko diecezji złożyło 14 mężczyzn, podczas gdy inni uczestniczyli w pozasądowej ugodzie. Nadużycia seksualne duchownych wobec niepełnoletnich miały miejsce w diecezji Joliet (południowe przedmieście Chicago) od lat 60. do 80. ubiegłego wieku.

Steve Janik, jedna z niedawno zidentyfikowanych ofiar, konsultant z Wheaton, utrzymuje, że był wielokrotnie molestowany przez ks. Jamesa Nowaka w latach 1960. Janik miał wówczas 12 lat i odwiedzał kościół katolicki Sacred Heart w Lombard.

77-letni obecnie ks. Nowak, który przebywa na emeryturze, pełnił również obowiązki duszpasterskie w kościele Saints Peter and Paul w Naperville. 61-letni Janik zgłosił sprawę o seksualnych nadużyciach ze strony duchownego latem 2012 r. po przeczytaniu artykułu o innym mężczyźnie, który wystąpił z podobnymi zarzutami.

Poza ks. Nowakiem w ugodzie sądowej wymienia się czterech innych duchownych – Michaela Gibbneya, Lawrence’a Gibbsa, Mylesa White’a i Freda Lenczyckiego. Żaden z nich nie pełni już posługi kapłańskiej.

Lenczycki i White odsiadywali krótkie wyroki więzienia za przestępstwa seksualne przeciwko dzieciom. White zmarł w 2012 roku. (ak)

2 KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks