REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoSenator Durbin: Illinois nie powinno liczyć na pomoc z Waszyngtonu

Senator Durbin: Illinois nie powinno liczyć na pomoc z Waszyngtonu

-

Demokratyczny senator Dick Durbin ostrzega władze Illinois, aby nie liczyły na   pomoc federalną w uzupełnieniu budżetu przeciążonego wydatkami w dobie pandemii COVID-19. Durbin komentował wielkość funduszy federalnych przyznanych Illinois w uchwalonym przez Kongres ostatnim pakiecie stymulacyjnym. 

W ramach pakietu wartego ponad 9 miliardów dolarów zaplanowano dotacje federalne nie tylko na bezpośrednią pomoc mieszkańcom stanów, ale także na konkretne programy pomocowe skierowane do agencji transportu publicznego, linii lotniczych, małego biznesu i sektora rozrywki, a także służby zdrowia.

REKLAMA

Małe biznesy skorzystają z funduszy w pożyczkach.  Do pomocy w ramach federalnego funduszu „Save our Stages” (ratuj nasze sceny) będą uprawnione teatry, lokale rozrywkowe, instytucje kulturalne i niezależne kina.

„Ten projekt ustawy bardzo pomoże stanom, ale nie ma w nim funduszy, na które wcześniej liczyliśmy” – powiedział Durbin. Demokraci od początku wzywali, by nowy pakiet stymulacyjny opiewał na 2 biliony dolarów.

Durbin był jednym z ośmiu senatorów, w tym czterech z Partii Demokratycznej, bezpośrednio zaangażowanych w negocjacje w sprawie nowego pakietu pomocowego. Jest w nim zapis, że osoby zarabiające do 75 tys, dol. będą mogły otrzymać jednorazowo 600 dolarów. Pary z dochodami poniżej 150 tys. dolarów dostaną 1200 i dodatkowo 600 na każde dziecko. Ustawa we wtorek  trafiła do podpisu do prezydenta Donalda Trumpa, który zażądał przesłania mu znowelizowanego projektu.

Senator Durbin podkreślił, że Demokraci będą naciskać na przyznanie dodatkowych funduszy stymulacyjnych, gdy tylko prezydent elekt Joe Biden obejmie urząd i Kongres w nowym składzie zostanie zaprzysiężony w przyszłym miesiącu.

Jednocześnie ostrzegał, że nawet po korzystnym dla Demokratów wyniku wyborów w stanie Georgia i  przejęciu kontroli nad Senatem USA,  kolejne ustawy z bezpośrednią pomocą dla stanów i miast będą trudne do przyjęcia.

„Nie liczyłby na pieniądze z Waszyngtonu. Władze stanowe muszą przygotować swój budżet z uwzględnieniem tego, że nie będzie pomocy( federalnej)” – powiedział Durbin we wtorek .

Administracja gubernatora J.B. Pritzkera prognozuje deficyt w wysokości 3,9 miliarda dolarów w roku fiskalnym kończącym się 30 czerwca 2021 r. Illinois straciło mniej więcej połowę zaplanowanych dochodów z podatków z powodu ograniczeń pandemicznych wpływających na biznesy i zatrudnienie.

Gubernator  już zapowiedział cięcia wydatków w wysokości 711 milionów dol. Stan Illinois zaciągnął  3 mld dol. pożyczki w ramach programu  prowadzonego przez Rezerwę Federalną (Fed). Pożyczka ma zostać spłacona w ciągu trzech lat.

Joanna Trzos

trzos@zwiazkowy.com

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2097790707 views

REKLAMA

REKLAMA

2097790943 views

REKLAMA

REKLAMA

2099587335 views

REKLAMA

2097791086 views

REKLAMA

2097791187 views

REKLAMA

2097791298 views