REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoDiamentowy pył w Chicago

Diamentowy pył w Chicago

-

Tegoroczna zima w Chicago niewątpliwie przejdzie do historii. Nasze miasto było jednym z najzimniejszych miejsce na świecie. Pogoda zaskoczyła nas przede wszystkim temperaturą, która spadła do – 20F, ale też malowniczymi pejzażami oraz fascynującymi zjawiskami meteorologicznymi, które mogą zaistnieć tylko w takich okolicznościach klimatycznych.

Jednym z tych niecodziennych zjawisk jest diamentowy pył. Są to małe, lśniące kryształki lodu, które unoszą się w powietrzu i bardzo powoli opadają na ziemię. Jest to efekt zamarznięcia skroplonej pary wodnej, która pod wpływem bardzo niskiej temperatury zamienia się w kryształki lodu; przybierają one różne kształty: trójkątów, czworokątów lub sześciokątów. Jest to rodzaj opadu, podobnie jak śnieg czy deszcz, który występuje przede wszystkim w rejonach Arktyki czy Antarktydy. W tym ostatnim miejscu pył diamentowy można obserwować prawie przez 316 dni w roku. To nietypowe zjawisko zachodzi, gdy temperatura spada do około – 25 stopni C. Pył diamentowy jest łatwy do zaobserwowania, najefektowniej wygląda w promieniach słońca, bo wówczas mieni się niczym diamenty – stąd jego nazwa.

REKLAMA

Kolejnym fenomenem arktycznej pogody są zjawiska kriosejsmiczne, czyli lodowe mini trzęsienia ziemi, choć tak naprawdę nimi nie są. Kiedy temperatura spada do 20, 30 stopni poniżej zera w skali Fahrenheita, woda pod ziemią gwałtownie zamarza, a powstały lód rozsadza jej wnętrze, czego rezultatem są dziwne odgłosy lub głośne pęknięcia gruntu. Zjawisko to można porównać do butelki pełnej wody pozostawionej na silnym mrozie – efekt wszystkim jest dobrze znany. Kriosejsmika występuje często u naszych kanadyjskich sąsiadów, ponieważ odnotowuje się w tych rejonach największe dobowe wahania temperatury; sprzyja temu również rodzaj gleby; jest to zazwyczaj żwir i piasek.
Obydwa cuda natury mogliśmy doświadczyć w naszym mieście. Zarówno podziwiać diamentowy pył, jak i usłyszeć lodowe trzęsienie ziemi.

(aos)

fot.KAMIL KRZACZYNSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2114856884 views

REKLAMA

2114857116 views

REKLAMA

REKLAMA

2116653506 views

REKLAMA

2114857256 views

REKLAMA

2114857355 views

REKLAMA

2114857463 views