REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Departament zdrowia ostrzega: nie zażywajcie jodku potasu!

Departament zdrowia ostrzega: nie zażywajcie jodku potasu!

-

Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois ostrzega: nie należy zażywać na własną rękę jodku potasu, specyfiku zapobiegającego uszkodzeniu gruczołu tarczycowego wskutek napromieniowania. W Amerykanie zaczęli masowo wykupywać ten leku obawie przed radioaktywnym pyłem, który w przekonaniu wielu może dotrzeć do USA. Lekarze alarmują, że przyjmowanie jodku potasu może mieć poważne skutki uboczne.

fot.AP/ Spożywanie jodku potasu na własną rękę może mieć poważne skutki uboczne

Jak mówi szef stanowego Departamentu Zdrowia Publicznego dr Damon Arnold, każdy kto decyduje się na przyjęcie tego specyfiku „naraża swoje zdrowie na ryzyko, w związku z mogącymi wystąpić niepożądanymi reakcjami organizmu na jodek potasu.

REKLAMA

Środek, który zabezpiecza tarczycę przed przyswajaniem skażonego promieniami radioaktywnymi jodu z atmosfery, jest powszechnie dostępny w aptekach i drogeriach, bez recepty.

Departament Zdrowia podkreśla, że skuteczność jodku potasu jako środka ochronnego przed promieniowanie ogranicza się jedynie do tarczycy i nie obejmuje innych organów.

U osób cierpiących na niektóre rodzaje alergii (np. na skorupiaki) oraz pacjentów ze schorzeniami skórnymi jodek potasu może doprowadzić do wystąpienia wielu skutków ubocznych: od nudności i bólów głowy, po wysypki i poważne reakcje alergiczne.

Przedstawiciele departamentu podkreślają jednocześnie, że zważywszy na dystans dzielący USA od Japonii nie ma bezpośredniego zagrożenia promieniowaniem radioaktywnym i nie ma powodów do paniki.

IN

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks