REKLAMA

2131287199 views

REKLAMA

2131287198 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoCzy szkoły publiczne w Chicago wprowadzą dodatkowe opłaty za naukę?

Czy szkoły publiczne w Chicago wprowadzą dodatkowe opłaty za naukę?

-

 Szkoły publiczne zawsze były bezpłatne. Czasy się jednak zmieniają. W obliczu cięć budżetowych niektóre chicagowskie szkoły publiczne biorą pod uwagę możliwość wprowadzenia dodatkowych opłat. 

fot. arch.
fot. arch.

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu odbyły się liczne protesty nie tylko przeciwko zamykaniu szkół publicznych, ale też cięciom budżetowym wprowadzonym przez kuratorium CPS. Niedostatek funduszy utrudni funkcjonowanie wielu placówkom.

Mające wysoki poziom i świetne wyniki nauczania liceum Whitney Young Magnet High School – jedno z najlepszych w Illinois – planuje uzupełnić niedobory finansowe pobierając 500 dol. opłaty za dodatkowy, siódmy przedmiot, który nie jest wymagany do uzyskania dyplomu ukończenia szkoły średniej, ale umożliwi uzyskanie zaliczenia (tzw. kredytu) na studiach.

Dyrektor liceum WYMHS Joyce Kenner oświadczyła, że budżet placówki został obniżony o milion dol. przez kuratorium Chicago Public Schools. Jej zdaniem, jeśli liceum chce utrzymać swój dotychczasowy wysoki poziom edukacji musi znaleźć nowe źródła dochodu.

Podkreśliła, że w tym roku pięciu absolwentów dostało się na Uniwersytet Harvarda, a średni wynik szkoły w teście ACT wynosi 27,6 (na 36 możliwych punktów). Rezultat testu stanowi – jak wiadomo – jedno z kryteriów przyjęć na studia wyższe.

Kenner zapewniła, że w dalszym ciągu prowadzi starania o fundusze dla szkoły.

CPS oświadczyło, że redukcje finansowe mają na celu zmniejszenie deficytu budżetowego, który wynosi miliard dolarów.

Nowe opłaty budzą kontrowersje. Nie wszystkich uczniów zainteresowanych zaliczeniem dodatkowego przedmiotu będzie na to stać. Jednak niektórzy rodzice uważają, że trzeba się pogodzić z dodatkowymi opłatami i cieszyć się z taniej w sumie edukacji na wysokim poziomie.

Dla porównania, w liceach prywatnych roczne czesne wynosi ponad 10 tys. dolarów.

Przypomnijmy, że liceum Whitney M. Young Magnet High School (po adresem 211 S. Laflin) należy do grupy szkół o tzw. selektywnym naborze (selective enrollment).

Do liceum WYMHS bardzo trudno się dostać. Przyjmuje ono najlepszych kandydatów, mających najwyższe wyniki na egzaminie wstępnym i w szkole podstawowej. WYMHS to alma mater wielu słynnych osobistości. Jest wśród nich: Pierwsza Dama USA Michelle Obama, astronautka NASA Joan Higginbotham i bracia Wachowscy, twórcy kultowej trylogii filmowej Matrix.

Do liceum uczęszcza spora grupa młodzieży polskiego pochodzenia.

(inf. wł., media-ao)

REKLAMA

2126579882 views

REKLAMA

REKLAMA

2126579899 views

REKLAMA

REKLAMA

2128376219 views

REKLAMA

2126579909 views

REKLAMA

2126579913 views

REKLAMA

2126579917 views