REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Czy będziemy wybierać radę szkolną w Chicago?

Czy będziemy wybierać radę szkolną w Chicago?

-

fot.123RF Stock Photos

Stanowa Izba Reprezentantów zatwierdziła ustawę zmieniającą sposób obsadzania chicagowskiej rady szkolnej. Zgodnie z legislacją, członkowie rady szkolnej byliby wybierani w demokratycznej elekcji, a nie mianowani przez burmistrza Rahma Emanuela. Dokument rozpatrzy Senat Illinois.

REKLAMA

Chicagowska rada szkolna jest jedyną tego rodzaju instytucją w Illinois kontrolowaną przez burmistrza. Członkowie wszystkich rad szkolnych w całym stanie muszą ubiegać się o stanowiska w wyborach.

Ustawa o wybieralnej radzie szkolnej w Chicago została zatwierdzona 25 maja znaczącą przewagą 105 głosów do 9. Legislacja została przesłana do Senatu, gdzie ma się odbyć debata i głosowanie. To już drugi projekt ustawodawczy o zmianie sposobu powoływania rady szkolnej. Pierwszy projekt został przyjęty przez stanową Izbę w marcu 2016 r. − stosunkiem głosów 110 do 4 − ale utknął w Senacie, gdzie uległ przedawnieniu.

Głównym wnioskodawcą najnowszej ustawy (HB 1774), tak jak poprzedniej, jest poseł stanowy Robert Martwick, który reprezentuje 19. okręg (obejmujący m.in. chicagowski Jefferson Park). Jak stwierdził deputowany, wyborcy z jego okręgu domagają się, by chicagowska rada szkolna była obsadzana metodą demokratycznych wyborów, a nie przez burmistrza.

Obecny projekt legislacyjny posła Martwicka wymaga, by w elekcji wybierana była też rada powiernicza uczelni miejskich, City Colleges of Chicago. Obecnie jej członkowie mianowani są − tak jak rada szkolna − przez burmistrza Rahma Emanuela.

W 2015 r. znakomita większość chicagowskich wyborców głosowała w referendum za wybieralną radą szkolną, ale zdecydowanie sprzeciwiło się jej kuratorium Chicago Public Schools podczas przesłuchań publicznych w Senacie Illinois.

Jeśli ustawę autorstwa posła Martwicka zatwierdził Senat, to zostanie skierowana do gubernatora Bruce’a Raunera. Nie wiadomo jednak, czy Rauner ją podpisze. Rok temu był przeciwny odebraniu Emanuelowi kontroli nad chicagowskim szkolnictwem.

Przypomnijmy, że burmistrz Chicago sprawuje zwierzchnią władzę nad oświatą publiczną na mocy ustawy, która została zatwierdzona w 1995 r. przez parlament Illinois.

(ao)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks