0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoCzerwone słońce nad Chicago to efekt płonących lasów na Zachodnim Wybrzeżu

Czerwone słońce nad Chicago to efekt płonących lasów na Zachodnim Wybrzeżu

-

Jeżeli w ostatnich dniach zauważyłeś intensywniejsze, bardziej kolorowe wschody i zachody słońca nad Chicago, to efekt płonących lasów na Zachodnim Wybrzeżu. Zjawisko utrzymywać się będzie, dopóki nie nasili się wiatr i nie spadnie deszcz.

Według meteorologów, pożary na Zachodnim Wybrzeżu USA wyrzucają dym wysoko w atmosferę. Unoszące się popiół i dym załamują światło, powodując czerwony kolor nieboskłonu.

REKLAMA

W ciągu dnia dym nie jest tak widoczny, jednak podczas wschodów i zachodów słońca powoduje intensywne, nasycone kolory słońca nawet w odległych stanach.

Pył i dym będzie się unosić nad Chicago jeszcze przez kilka dni, powodując czerwono-różowe niebo, dopóki nie nasili się wiatr i nie spadnie deszcz.

Pustoszące Zachodnie Wybrzeże USA pożary mają historyczny zasięg i najbardziej dotknęły Oregon, Waszyngton oraz Kalifornię. W ostatnim z tych stanów spłonęło w tym roku już ponad 1,2 mln hektarów – to 26 razy więcej niż w 2019 roku do września. Gubernator Kalifornii Gavin Newsom w poniedziałek rano poinformował, że w pożarach na Zachodnim Wybrzeżu zginęło już 35 osób.

Jakość powietrza w stanach objętych pożarami należy obecnie do najgorszych na świecie. Niebo w wielu miastach, w tym w San Francisco, przybrało żółtą i pomarańczową barwę. W dzień słońce nie przebija się przez dym i jest ciemno prawie jak w nocy; mieszkańcy mówią o apokaliptycznych widokach.

Amerykańscy klimatolodzy twierdzą, że w wyniku globalnego ocieplenia powstały ekstremalnie mokre i suche pory na zachodzie Stanów Zjednoczonych, co spowodowało rozkwit traw i zarośli, a następnie ich wysychanie, przez co zwiększyła się możliwość błyskawicznego rozprzestrzeniania się pożarów.

(jm, PAP)

REKLAMA

2091216252 views

REKLAMA

2091216551 views

REKLAMA

2093013010 views

REKLAMA

2091216832 views

REKLAMA

2091216978 views

REKLAMA

2091217122 views