REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Chicagowianie w gronie laureatów „grantów geniuszy”

Chicagowianie w gronie laureatów „grantów geniuszy”

-

Profesorowie zatrudnieni na trzech uniwersytetach w Illinois i dramaturg wystawiający swe sztuki w Wietrznym Mieście znaleźli się na liście tegorocznych laureatów „grantów geniuszy” przyznawanych przez chicagowską MacArthur Foundation.

W gronie 21 finalistów jest Mark Hersam – ekspert od nanomateriałów wykładający na Northwestern University, Tami Bond – profesor University of Illinois badająca wpływ sadzy na globalne zmiany klimatyczne oraz Tara Zahra – wykładowczyni na University of Illinois, zajmująca się historią XX-wiecznej Europy.

Tara Zahra na portalu fundacji  opowiada o tym, jak otrzymała telefoniczną wiadomość o przyznaniu jej grantu. − To było jak rażenie piorunem, ale tym piorunem dobrego gatunku.

Na liście wyróżnionych znalazł się także nowojorski dramaturg Samuel D. Hunter. Wkrótce jego sztuka „Rest” zostanie wystawiona na deskach chicagowskiego Victory Gardens Theatre.

W gronie nominowanych z całego kraju są m.in. naukowcy z różnych dziedzin, matematycy, historycy, karykaturzysta i kompozytor. Każdy z nich otrzyma grant w wysokości 625 tys. dol., a sumę tę może wydać według własnego uznania.

„Granty geniuszy” przyznawane są od 1981 roku. Najnowsze nominacje podniosą ogólną liczbę wyróżnionych do ponad 900. Proces wyłaniania laureatów od samego początku okryty jest tajemnicą. Nominacje ogłasza anonimowa grupa na podstawie rekomendacji członków rady dyrektorów MacArthur Foundation.

Większość zwycięzców nie jest znana poza własną dziedziną zainteresowań, choć w przeszłości nominacje uzyskali pisarze Susan Sontag i Karen Russell czy filmowiec John Sayles. (ak)

fot.Public Domain Pictures/pixabay.com/McArthur Foundations YouTube

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks