REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoChicago: zahartowane jak stal

Chicago: zahartowane jak stal

-

Chicago uplasowało się na pierwszym miejscu w kraju i na czwartym na świecie pod względem odporności na przeciwności losu oraz zdolności adaptacji do zmieniających się warunków środowiskowych i społecznych.

fot.sheilaellen/Oriez/Wikipedia/Nemo/pixabay
fot.sheilaellen/Oriez/Wikipedia/Nemo/pixabay

Wietrzne Miasto znalazło się w ścisłej czołówce światowej miast, które dają mieszkańcom szanse nie tylko przeżycia, ale wręcz rozkwitu.

REKLAMA

Jak pisze publicysta Ben Schiller, do 2050 r. dwie trzecie ludzkości będzie mieszkało na terenach silnie zurbanizowanych, ale zgodnie z prognozami ekspertów tylko niektóre metropolie zapewnią swoim mieszkańcom dobre warunki życia i rozwoju.

Artykuł Schillera, zatytułowany „The 10 Most Risilient Cities In the World”, jaki ukazał się w ubiegłym tygodniu na witrynie www.Co.Exist.com, powołuje się na wyniki najnowszych badań ekspertów ekonomicznych i środowiskowych oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Przed  Chicago  na światowej liście znalazły się aż trzy miasta kanadyjskie Toronto (1. miejsce), Vancouver (2.) i Calgary (3.). Za Chicago (4. miejsce) są: Pittsburgh(5.), Sztokholm (6.), Boston (7.), Zurich (8.), Waszyngton (9.) i Atlanta (10.). Nowy Jork znalazł się dopiero na 31. miejscu.

Ranking został sporządzony  w oparciu o pięć kryteriów podatności na negatywne wpływy i pięć kryteriów zdolności adaptacyjnych. W pierwszym przypadku badacze brali po uwagę: zmiany klimatyczne, środowisko, zasoby naturalne, infrastrukturę i społeczeństwo, a w drugim: struktury rządowe, instytucje, zdolności techniczne, systemy planowania oraz finansowania.

Szczególnie wysokie noty otrzymała Ameryka Północna za swoje zdolności adaptacyjne, zasoby naturalne i postęp technologiczny. Raport wysoko też ocenia struktury rządowe i konieczność rozliczania się urzędników publicznych przed społeczeństwem.

Pomimo wysokich wskaźników przestępczości i  bezrobocia, Chicago ma wiele atutów, które zapewniły mu wysoką pozycję w kraju i na świecie.  Wśród zasobów naturalnych, które posiada, jest jezioro Michigan, potężny zbiornik słodkiej wody. Niedawno Chicago zostało okrzyknięte krajową stolicą energii odnawialnej. Chicago  jest także  jednym z głównych węzłów komunikacyjnych w kraju oraz siedzibą dobrze rozwiniętego sektora finansowego i wielu firm o zasięgu globalnym, a także drugiej na świecie biblioteki publicznej (pod względem księgozbioru i technologii) i renomowanych uniwersytetów.

(ao)

REKLAMA

2107601577 views

REKLAMA

REKLAMA

2107601809 views

REKLAMA

2109398200 views

REKLAMA

2107601950 views

REKLAMA

2107602049 views

REKLAMA

2107602157 views