REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Chicago wróg publiczny numer jeden aresztowany. Czy będzie ekstradycja?

Chicago wróg publiczny numer jeden aresztowany. Czy będzie ekstradycja?

-

Joaquin ‘El Chapo’ Guzman szef meksykańskiego kartelu narkotykowego Sinaloa, jednego z największych na świecie, został aresztowany przez władze meksykańskie. Guzman określany był jako “Chicago wróg publiczny numer jeden”. To przydomek, którego po raz ostatni użyto w odniesieniu do gangstera Ala Capone. USA domagają się ekstradycji Guzmana.

Joaquin Guzman Loera, znany jako "El Chapo" fot.El chino antrax/Wikipedia
Joaquin Guzman Loera, znany jako “El Chapo” fot.El chino antrax/Wikipedia

REKLAMA

Chicagowska Komisja ds. Przestępczości nazwała Guzmana “wrogiem publicznym numer jeden”. Guzman nigdy nie pojawił się wprawdzie w Chicago, ale utworzył w Wietrznym Mieście jeden z największych w skali globalnej ośrodków dystrybucji narkotyków. Dlatego był przestępcą najbardziej pożądanym przez lokalne władze. Według nich  80 proc. narkotyków należących do kartelu − w tym kokainy, heroiny i marihuany − trafia do Wietrznego Miasta.

Guzman ukrywał się od 2001 r. po spektakularnej ucieczce w wózku z praniem z meksykańskiego więzienia o maksymalnym rygorze, gdzie odsiedział 7 lat z ponad 20-letniego wyroku. Był nieuchwytny; jako jeden z najbogatszych ludzi świata potrafił przekupić meksykańskie władze lokalne, stanowe i federalne.  A jednak: Guzman został aresztowany w minioną sobotę rano w miejscowości turystycznej Mazatlan nad Pacyfikiem przez meksykańską piechotę morską przy współpracy władz Stanów Zjednoczonych. Policja federalna (Secret Service) i agenci ds. przestępstwa narkotykowych (DEA) byli zaangażowani w przygotowanie akcji pojmania narkotykowego króla.

Prokurator generalny Stanów Zjednoczonych Eric Holder nazwał ujęcie Guzmana  zwycięstwem zarówno dla obywateli Meksyku, jak i dla USA, które już wszczęły starania o ekstradycję aresztowanego. Przeciwko Guzmanowi zostały wniesione oskarżenia w kilku rejonach sądowych w USA.

Zdaniem niektórych ekspertów prawnych do ekstradycji jednak nie dojdzie. Według Toma Fuentesa  Meksyk może wydać Guzmana władzom USA w późniejszym terminie, ale najprawdopodobniej będzie go trzymał w swoich więzieniach i u siebie postawi przed sądem.

Kongresman  Michael McCaul (republikanin z Teksasu), przewodniczący izbowej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego, uważa, że Meksyk powinien zdecydować się na ekstradycję, bowiem panująca w nim korupcja może doprowadzić do ponownej ucieczki Guzmana.

Phil Jordan, który przez 30 lat pracował w agencji zwalczającej przestępstwa narkotykowe (DEA), w tym również w ośrodku wywiadowczym w El Paso, wyraża przekonanie, że jeśli Guzman nie zostanie wydalony do USA, to jego kartel nie dozna większego uszczerbku, a ucieczka z więzienia meksykańskiego będzie tylko kwestią czasu.

W sądach federalnych m.in. w Nowym Jorku, Illinois, Teksasie i w Kalifornii  czekają na Guzmana i jego współpracowników akty oskarżenia zawierające zarzuty przemytu narkotyków, spiskowania, prania pieniędzy, uprowadzeń i planowania morderstw. Guzmanowi przypisuje się odpowiedzialność za śmierć wielu tysięcy ludzi.

Kartel Guzmana, Sinaloa, jest wiodącym dystrybutorem kokainy w Stanach Zjednoczonych, ale jego wpływy sięgają daleko poza granice USA − do Europy i Australii. Sinaloa jest uczestnikiem krwawej wojny narkotykowej, która rozbiła i osłabiła Meksyk.

W rodzinnym stanie Sinaloa i w sąsiednim Durango Guzman − mający pseudonim ‘El Chapo’ czyli “Mały” (ze względu na niski wzrost) − traktowany jest jako bohater narodowy a wieśniacy śpiewają o nim ludowe piosenki.

Guzman, wywodzący się z bardzo biednej rodziny,  wymieniany jest w rankingu magazynu “Forbesa” jako jeden z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi na świecie − przed prezydentami Francji i Wenezueli. Magazyn szacuje majątek ‘El Chapo’  na ponad miliard dolarów.

(ao)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obraźliwe słowo

Po linie na randkę

Śmierć przyszła nocą

Hakerzy kontra wybory

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks