REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicago“Chicago Tribune” przejdzie w ręce konserwatywnych miliarderów?

“Chicago Tribune” przejdzie w ręce konserwatywnych miliarderów?

-

W USA narastają protesty przeciwko możliwemu przejęciu kilku gazet, w tym „Chicago Tribune” i „Los Angeles Timesa” przez braci Kochów – miliarderów i biznesmenów, którzy wspierają konserwatywne organizacje i ruchy, w tym prawicowo-populistyczną Tea Party.

fot. Adam Jones/Wikimedia
fot. Adam Jones/Wikimedia

Do braci Charlesa i Davida Kochów należy koncern Koch Industries, działający m.in. w sektorze produkcji ropy naftowej, gazu, nawozów sztucznych i chemii. Firma zatrudnia na całym świecie 70 tys. osób i została w 2011 roku uznana przez magazyn „Forbes” za drugie największe prywatne przedsiębiorstwo w USA.

REKLAMA

Bracia są też znani ze swych konserwatywnych poglądów i – jak podkreślają amerykańskie media – od lat wspierają rozmaite inicjatywy na rzecz ograniczenia regulacji, zmniejszania podatków oraz redukcji rozmiarów rządu federalnego. Według organizacji ekologicznych bracia Koch hojnie wspierają grupy i publikacje kwestionujące globalne ocieplenie klimatu i jego przyczyny. Jak wskazuje m.in. „New York Times” bracia sponsorują też konserwatywne think tanki, takie jak Cato Institute w Waszyngtonie czy ruch Americans for Prosperity będący zapleczem polityków Tea Party.

Niedawno amerykańskie media doniosły, że bracia Kochowie usiłują przejąć od koncernu medialnego Tribune Company osiem regionalnych gazet, w tym „Los Angeles Timesa”, czwartej na liście największych gazet w USA, „Chicago Tribune”, „Baltimore Sun” czy „Orlando Sentinel”. Według „NYT” cierpiąca na problemy finansowe Tribune Company może wkrótce pozbyć się tych tytułów. Ich wartość jest szacowna na 623 mln dolarów. Jeśli do sprzedaży dojdzie, będzie to jedna z największych operacji na rynku gazet w USA.

Choć oferta zakupu nie została jeszcze formalnie ogłoszona (rzeczniczka Koch Industries odmawia ujawnienia planów firmy, a nabyciem gazet zainteresowani są też inni), to możliwość przejęcia gazet przez braci Kochów już wywołuje bardzo duże protesty.

W czwartek 10 związków zawodowych wysłało w list do Tribune Company, wzywając firmę do niesprzedawania Kochom udziałów w gazetach. Związki zawodowe zwracają uwagę, że taka transakcja zapewniłaby braciom „niezwykle wpływową platformę” do promocji zarówno na lokalnym jak i ogólnokrajowym szczeblu idei „antypracowniczych, antyśrodowiskowych, antypublicznych i antyimigracyjnych”.

Z Waszyngtonu

Inga Czerny (PAP)

REKLAMA

2107689454 views

REKLAMA

REKLAMA

2107689686 views

REKLAMA

2109486077 views

REKLAMA

2107689827 views

REKLAMA

2107689926 views

REKLAMA

2107690034 views