REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoChicago traci muzeum Lucasa. Ale walczy dalej

Chicago traci muzeum Lucasa. Ale walczy dalej

-

Tak miało wyglądać Muzeum Lucasa w Chicago fot.lucasmuseum.org
Tak miało wyglądać Muzeum Lucasa w Chicago fot.lucasmuseum.org

Muzeum George’a Lucasa nie powstanie w Chicago. Zawiadamia o tym z żalem w oficjalnym oświadczeniu Mellody Hobson, żona twórcy “Gwiezdnych wojen ”. Chicagowianka i prominentna afroamerykańska biznesmenka krytykuje w swym komunikacie opozycję, jaką wobec projektu przejawia organizacja ekologów Friends of the Parks.

REKLAMA

Organizacja ostrzegła, że zaskarży w sądzie każdy plan budowy muzeum nad jeziorem Michigan, jeśli teren obiektu będzie się znajdował na wschód od trasy Lake Shore Drive. Z kolei Lucas chce, by muzeum jego imienia usytuowane zostało na wybrzeżu jeziora i nie zgodzi się na inną lokalizację w Chicago. Raczej zwróci się do innych wielkich metropolii, które realizację tego projektu przyjmą z otwartymi ramionami.

Władze Chicago już przegrały jeden proces z ekologami. Po tym jak organizacja skutecznie zablokowała budowę muzeum przy Soldier Field, burmistrz Rahm Emanuel zmienił usytuowanie obiektu na rejon przy McCormick Place. Jednak ekolodzy ostrzegli, że i ten projekt będzie przedmiotem pozwu. Dlatego Mellody Hobson stwierdziła, że muszą z mężem zrezygnować z realizowania przedsięwzięcia w Chicago.

Hobson nazwała w swym oświadczeniu organizację Friends of the Parks “małą grupą specjalnego interesu”, której działalność szkodzi Chicago. Żona Lucasa pomawia też Friends of the Parks o rasizm − choć nie używa tego terminu − gdy podkreśla, że przy budowie obiektu, a później w nim samym, znalazłoby pracę tysiące Afroamerykanów z południowych i zachodnich dzielnic Chicago. Dodatkowo, placówka przyczyniłaby się według Hobson do rewitalizacji i rozwoju mocno zacofanych ekonomicznie rejonów miasta.

Obecnie toczy się publiczna dyskusja, również w mediach społecznościowych, czy władze miasta Chicago powinny ugiąć się pod presją Friends of the Park i zrezygnować z muzeum Lucasa, czy może dalej o nie walczyć. W środę 4 maja biuro burmistrza Emanuela wydało komunikat prasowy, w którym oznajmiło, że jednak nie ustąpi ekologom i skieruje sprawę sądową do federalnego sądu apelacyjnego. Jak stwierdził Emanuel, projekt muzeum jest zbyt cenny, by Chicago mogło go utracić.

(ao)

REKLAMA

2117987195 views

REKLAMA

2117987333 views

REKLAMA

REKLAMA

2119783694 views

REKLAMA

2117987421 views

REKLAMA

2117987494 views

REKLAMA

2117987561 views