REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicago„Chicago Sun-Times” ma nowego właściciela

„Chicago Sun-Times” ma nowego właściciela

-

fot.Shoffman/Wikipedia

„Chicago Sun-Times” ma nowego właściciela i nie jest nim wydawca „Chicago Tribune”. Firmę Wrapports LLC, wydającą m.in. „Chicago Sun-Times”, zakupiła spółka inwestorów, na czele której stoi Edwin Eisendrath, milioner oraz były radny chicagowski. W spółce są też związki zawodowe i dziennikarze.

Szczegóły transakcji nie były znane po jej sfinalizowaniu 13 lipca. Wiadomo jedynie, że inwestorzy zaoferowali początkowy fundusz kapitałowy w wysokości 15 mln dol., czyli więcej niż 11,2 mln dol., jakie wymagane było przez federalny Departament Sprawiedliwości, który nadzorował transakcję i egzekwował przepisy zakazujące monopolizacji rynku medialnego. Oprócz „Chicago Sun-Times” spółka inwestycyjna weszła też w posiadanie „Chicago Readera” i kilku mediów internetowych będących własnością firmy Wrapports.

REKLAMA

Jak poinformował Eisendrath, wśród inwestorów są związki zawodowe, m.in. Chicago Federation of Labor, a także prywatne przedsiębiorstwa oraz dziennikarze, jak np. znana z telewizji ABC7 Linda You, która niedawno przeszła na emeryturę. Podkreślił, że inwestorzy doceniają wysoki poziom gazety oraz jej osiągnięcia i chcą, by reprezentowała 99 procent społeczeństwa, a więc ludzi pracy, stanowiąc w ten sposób przeciwwagę do mającej konserwatywny profil „Chicago Tribune”.

Nowy właściciel firmy Wrapports zapewnił, że nikogo nie zwolni z pracy. Dodał, że „Chicago Sun-Times” pozostanie niezależną i obiektywną gazetą. W planach na najbliższą przyszłość jest dygitalna modernizacja gazety oraz przeprowadzka z obecnej siedziby przy 350 North Orleans Street do supernowoczesnego centrum mediów elektronicznych przy 30 North Racine Avenue w chicagowskim West Loop.

Przypomnijmy, że o kupienie firmy Wrapports LLC zabiegał gigant medialny Tronc, Inc., którego własnością jest m.in. „Chicago Tribune”. Gdyby Tronc kupił „Chicago Sun-Times”, zarządzałby gazetami, które aktualnie są konkurencyjne. Krytycy transakcji obawiali się zdominowania lokalnego rynku prasowego przez „Chicago Tribune”, choć Tronc zapewniał, że „Chicago Sun-Times” pozostałby gazetą niezależną.

Edwin Eisendrath, szef spółki, która nabyła Wrapports LLC, sprawował urząd radego 43. okręgu na początku lat 90., ale ustąpił z tego urzędu, by objąć stanowisko szefa lokalnego oddziału federalnego urzędu ds. mieszkalnictwa (HUD). W 2006 r. ubiegał się o nominację Partii Demokratycznej na gubernatora, ale został pokonany przez Roda Blagojevicha. Aktualnie stoi na czele spółki konsultingowej o globalnym zasięgu.

„Chicago Tribune” ukazuje się od 1847, zaś „Chicago Sun-Times” pod obecną nazwą od 1948 r. (gazeta powstała w 1844 r. jako „Chicago Daily Journal”). Powodem wystawienia publikacji na sprzedaż były jej problemy finansowe spowodowane malejącym nakładem i wynikami sprzedaży.

(ao)

REKLAMA

2107584868 views

REKLAMA

REKLAMA

2107585100 views

REKLAMA

2109381491 views

REKLAMA

2107585241 views

REKLAMA

2107585340 views

REKLAMA

2107585448 views