REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Chicago podpowiada, co robić na wypadek wybuchu jądrowego

Chicago podpowiada, co robić na wypadek wybuchu jądrowego

-

fot.Tannen Maury/EPA

Jeżeli niepokoi cię perspektywa ataku nuklearnego w obliczu gróźb Korei Północnej i odgrażania się „ogniem i gniewem” przez prezydenta Trumpa, władze Chicago podpowiadają mieszkańcom, co należy robić na wypadek wybuchu jądrowego.

REKLAMA

Miejska strona internetowa w sekcji dotyczącej zarządzania kryzysowego definiuje „wybuch nuklearny” jako „eksplozję, której towarzyszy intensywne światło i ciepło, a także fala ciśnienia i rozprzestrzeniający się radioaktywny materiał prowadzący do skażenia powietrza, wody i ziemi w promieniu wielu mil”.

Jednocześnie miasto uspokaja mieszkańców, że ryzyko ataku nuklearnego jest obecnie niskie, ale równocześnie dodaje, że sam terroryzm w swojej naturze jest nieprzewidywalny.

Najważniejsze w przypadku ataku nuklearnego jest w miarę możliwości unikanie radioaktywnego materiału. Zaleca się schronienie w piwnicy lub innym miejscu bez okien, zmianę ubrania, wyłączenie systemów grzewczo-chłodzących i uszczelnienie okien i drzwi. Mieszkańcom przypomina się, że każda rodzina powinna mieć ustalony plan na wypadek sytuacji kryzysowych, który obejmuje również zaopatrzenie się w zapasy baterii, suchego prowiantu i butelkowanej wody. Więcej informacji można znaleźć na miejskiej stronie internetowej cityofchicago.org w zakładce Emergency Mgmt & Communication.

Istnieje prawdopodobieństwo, że Korea Północna opracowała zminiaturyzowaną głowicę nuklearną, która może dosięgnąć terytorium Stanów Zjednoczonych.

Jednak według ekspertów, osłonięcie się przed promieniowaniem w przypadku ataku nuklearnego jest praktycznie niemożliwe.

(jm)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks