REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoChicago. Opalanie w solarium tylko dla pełnoletnich

Chicago. Opalanie w solarium tylko dla pełnoletnich

-

Chicagowscy radni miejscy zdecydowaną większością głosów zatwierdzili w środę przepisy zabraniające korzystania z solariów osobom poniżej 18 roku życia. Za przyjęciem ordynacji zgłoszonej przez radną Debrę Silverstein zagłosowało 47 z 50 radnych. Zakaz wejdzie w życie już w połowie czerwca.

fot. Radna Debra Silverstein uważa, że przed solarium nastolatków należy chronić tak jak przed papierosami

Radna z 50. okręgu wyborczego, która przed kilkoma tygodniami zgłosiła na forum miasta projekt ordynacji, przekonywała że korzystanie z solariów zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory tak samo jak palenie papierosów. Skoro więc przepisy prawa zabraniają osobom poniżej 18 roku życia zakupu wyrobów tytoniowych, stosowne regulacje powinny powstrzymywać nieletnich także przed korzystaniem z solariów.

REKLAMA

Na debatę na temat wprowadzenia zakazu Debra Silverstein zaprosiła dwie kobiety, u których zdiagnozowano złośliwe nowotwory skóry i które usłyszały od lekarzy, że do choroby doprowadziło u nich korzystanie z solariów. Emocjonalne wyznania chorych przekonały większość radnych, że przed solariami należy chronić najmłodszych mieszkańców miasta.

Podczas głosowania, za przyjęciem ordynacji zabraniającej korzystania z solariów osobom niepełnoletnim, tylko trzech radnych zagłosowało przeciw przepisom. Anthony Beale (9 okr.), Roberto Maldonado (26 okr.) i Brendan Reilly (42 okr.).

Politycy przekonywali, że to zbyt duża ingerencja w życie mieszkańców oraz że obowiązujące przepisy, które wymagają zgody rodzica na korzystanie nastolatków z solariów, są zupełnie wystarczające. Do tej pory całkowity zakaz obejmował dzieci poniżej 14 roku życia.

Nowe przepisy wejdą w życie po 10 dniach od ich zatwierdzenia, czyli 16 czerwca. Ordynacja nie zabrania niepełnoletnim osobom korzystania z produktów samoopalających, takich jak kremy czy emulsje w sprayu.

O tym. jak poważnym problemem jest korzystanie z solariów może świadczyć najnowszy raport Centrum Prewencji Chorób (CDC). Z opublikowanych niedawno danych wynika, że blisko 45 proc. młodych kobiet w wieku od 18-21 lat regularnie korzysta z solariów.

Eksperci alarmują, że korzystanie z solariów prowadzi nie tylko do szybszego starzenia się skóry, ale także do nieodwracalnego jej uszkodzenia, mogącego wywoływać nowotwory. W porównaniu z opalaniem w tradycyjny sposób, w ciągu kilku minut spędzonych w solarium skóra przyjmuje 20-25-krotnie większą dawkę szkodliwego promieniowania.

Naukowcy udowodnili także, że wbrew powszechnemu przekonaniu, korzystanie z solarium nie powoduje wzrostu stężenia we krwi endorfin, odpowiedzialnych za dobry nastrój i samopoczucie.

Zakaz korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie obowiązuje m.in. w Niemczech

Zobacz także: Tanoreksja, czyli kiedy przestać się opalać

 

2 KOMENTARZE

  1. kolejny zakaz…. intencje moze sluszne, ale jak to mowi stare powiedzenie pszczol -dobrymi checiami jest pieklo wybrukowane.nie wiem czy ktos , nawet czlowiek tak ulomny psychicznie jak brunocostam jest w stanie uwierzyc ze dzieki tej ustawie ktoras z tych nastolatek zaprzestanie z korzystania w solarium i zostanie uchroniona przed nowotworem…. po co takie gnioty produkowac?

REKLAMA

2103323792 views

REKLAMA

2103324025 views

REKLAMA

2105120417 views

REKLAMA

2103324168 views

REKLAMA

2103324268 views

REKLAMA

2103324377 views