REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoChicago. Dziennikarze nielegalnie nagrywani przez magistrat

Chicago. Dziennikarze nielegalnie nagrywani przez magistrat

-

Władze Chicago przyznały, że co najmniej trzy rozmowy telefoniczne przeprowadzane z dziennikarzami dziennika Chicago Tribune były nagrywane bez ich wiedzy i zgody. Prawnicy magistratu przekonują, że do złamania prawa doszło „przez nieuwagę”, nie w wyniku celowego działania.

fot. Lingjing Bao - Talk Radio News/ Burmistrz Chicago Rahm Emanuel

W stanie Illinois nagrywanie rozmowy – w tym także telefonicznych konwersacji – bez zgody i wiedzy wszystkich jej uczestników jest przestępstwem.

REKLAMA

O sprawie nagrywania konwersacji pomiędzy dziennikarzami i przedstawicielami władz miasta głośno zrobiło się, kiedy w sądzie złożone zostały dokumenty dotyczące domniemanego nadużycia siły przez jednego z policjantów. Wynika z nich, że rzeczniczka burmistrza Rahma Emanuela nagrywała dziennikarza gazety Chicago Tribune, który w październiku ubiegłego roku rozmawiał na ten temat z szefem chicagowskiej policji Garym McCarthy’m.

Według dziennikarzy popularnej chicagowskiej gazety do podobnych sytuacji doszło co najmniej dwukrotnie.

„Możemy mówić w tej sytuacji a nieuwadze, ale nie celowym, zaplanowanym działaniu” – oświadczył w liście wysłanym do redakcji Chicago Tribune prawnik magistratu Stephen Patton. Gazeta zażądała natychmiastowego zaprzestania nielegalnych praktyk oraz zwrotu taśm, na których nielegalnie nagrano rozmowy.

Najbliżsi współpracownicy burmistrza Chicago przyznają, że rozmowy dziennikarzy z przedstawicielami władz miasta dotyczące kontrowersyjnych tematów są nagrywane. W większości przypadków reporterzy są tego świadomi, ponieważ wywiady udzielane są osobiście. Szefowa biura prasowego Rahma Emanuela podkreśla, że zawsze informuje dziennikarzy, że dana rozmowa jest nagrywana, jeżeli konwersacja prowadzona jest przez telefon.

Burmistrz Rahm Emanuel zbagatelizował sprawę nielegalnych nagrań, nazywając ją „wielkim szumem o nic”.

mp

 

 

REKLAMA

2107690228 views

REKLAMA

REKLAMA

2107690460 views

REKLAMA

2109486851 views

REKLAMA

2107690601 views

REKLAMA

2107690700 views

REKLAMA

2107690808 views