REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoCały kraj znów na chicagowskiej liście kwarantanny

Cały kraj znów na chicagowskiej liście kwarantanny

-

Ostatni amerykański stan, Vermont, został dodany do chicagowskiej listy kwarantanny. Niezaszczepieni podróżujący z całego kraju po przybyciu do Chicago powinni przetestować się oraz poddać co najmniej tygodniowej kwarantannie.

Vermont był jedynym stanem, który nie trafił na chicagowską listę kwarantanny podczas ostatniej, zeszłotygodniowej aktualizacji. Od tego czasu trzy lokalizacje – New Hampshire, Connecticut oraz Dystrykt Kolumbii zaobserwowały spadek zachorowań, lecz nie zostały jeszcze usunięte z listy.

REKLAMA

Jeżeli pozytywny trend się utrzyma, lokalizacje te zostaną z niej usunięte przy okazji kolejnej wtorkowej aktualizacji – oznajmiły władze w oświadczeniu.

Szefowa miejskiego Departamentu Zdrowia Publicznego dr Allison Arwady oświadczyła również, że biorąc pod uwagę utrzymujący się wzrost zachorowań w całym kraju, niezaszczepieni mieszkańcy powinni unikać podróży. Przypomniała również, że „szczepienia są najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, by zredukować ryzyko COVID-19”.

Do pomarańczowej strefy na chicagowskiej liście kwarantanny trafiają wszystkie stany i terytoria, w których notuje się powyżej 15 przypadków COVID-19 na 100 tys. mieszkańców. Pozostałe stany znajdują się na bezpieczniejszej, żółtej liście.

Na chicagowskiej mapie kwarantanny stan Illinois nie jest zaznaczony na pomarańczowo, mimo że kwalifikuje się według miejskich wytycznych, ponieważ władze Chicago nie chcą ograniczać podróży wewnątrz rodzimego stanu.

Wszystkie amerykańskie stany oprócz Vermontu znalazły się na chicagowskiej liście kwarantanny tuż przed wydłużonym weekendem Święta Pracy, gdy wielu Amerykanów udawało się w podróż. Jednocześnie władze Chicago zaktualizowały wytyczne dla podróżujących, które nadal obowiązują:

  • Ci, którzy decydują się przetestować, powinni to zrobić w ciągu 3 do 5 dni przed wyjazdem.
  • Wszystkim podróżnym, również zaszczepionym, przypomina się o obowiązku noszenia masek w samolotach, autobusach, pociągach i wszystkich innych środkach transportu oraz na lotniskach i stacjach.
  • W Chicago i całym Illinois obowiązuje noszenie masek w pomieszczeniach.
  • W dalszym ciągu zalecane jest unikanie tłumów, zachowanie dwumetrowego odstępu od innych, częste mycie i odkażanie rąk.
  • Osobom niezaszczepionym zaleca się dodatkowo przetestowanie się 3 do 5 dni po podróży oraz pozostanie w domu przez siedem dni – nawet w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku – izolacja jest konieczna, aby uniknąć zakażenia innych.
  • Osoby, które nie zdecydują się na przetestowanie po podróży powinny odbyć 10-dniową kwarantannę. Dodatkowo wszystkim zaleca się unikanie przebywania wokół osób o zwiększonym ryzyku zachorowania przez dwa tygodnie.

Lista kwarantanny w dalszym ciągu ma charakter doradczy, a nie obowiązkowy.

Przepis wymagający samoizolacji po przyjeździe ze stanów z większą liczbą zachorowań wszedł w życie na początku lipca 2020 r. i miał obowiązywać do odwołania. Choć niezastosowanie się do obowiązkowej kwarantanny po powrocie z podróży do stanów wskazanych przez miasto groziło grzywną od 100 do 500 dolarów za dzień (mandat nie mógł przekroczyć 7 tys. dol.), miasto nie ogłosiło środków wdrażania przepisów na lotniskach ani na autostradach i liczyło na edukowanie podróżnych oraz ich działanie w dobrej wierze.

Joanna Marszałek
j.marszalek@zwiazkowy.com

REKLAMA

2119250255 views

REKLAMA

2119250348 views

REKLAMA

REKLAMA

2121046701 views

REKLAMA

2119250415 views

REKLAMA

2119250471 views

REKLAMA

2119250513 views