REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoByły chicagowski rewident skazany na 15 lat więzienia w USA

Były chicagowski rewident skazany na 15 lat więzienia w USA

-

Amer Ahmad w więzieniu w Pakistanie

Amerykańskie władze federalne podjęły starania o ekstradycję Amera Ahmada, który w poniedziałek został skazany in absentia na 15 lat więzienia za oszustwa, malwersacje, pranie pieniędzy i korupcję w biurze skarbnika stanu Ohio. Szanse na wydalenie Ahmada są jednak niewielkie. Ahmad jest byłym chicagowskim rewidentem i do niedawna sprawował funkcję bliskiego doradcy finansowego burmistrza Rahma Emanuela.

REKLAMA

Ahmad   przyznał się w ubiegłym roku do winy w sądzie federalnym w Ohio i miał czekać na ogłoszenie sentencji wyroku, ale w kwietniu tego roku zbiegł do Pakistanu − ojczyzny swoich rodziców − gdzie został aresztowany przez tamtejsze władze pod zarzutem posługiwania się fałszywymi dokumentami:  podrobionym paszportem meksykańskim oraz również podrobionymi − pakistańskim aktem urodzenia i wizą. Miał też przy sobie 175 tys. dolarów.

Uciekinier pozostawił w Chicago żonę i troje małych dzieci.

40-letni Ahmad przebywa w więzieniu w Pakistanie za naruszenia tamtejszego prawa imigracyjnego. Amerykanin przyznał się do postawionych mu zarzutów.

Do przestępstwa, za które Ahmad został skazany w Stanach Zjednoczonych, doszło gdy pracował w biurze skarbnika w Ohio.  Ahmad miał trzech wspólników, w tym pośrednika w handlu nieruchomościami Josepha Chiavaroli, który też przyznał się do winy i został skazany na 18 miesięcy pozbawienia wolności. 

Z dokumentów sądowych wynika, że  Ahmad, Chiavaroli i jeszcze dwóch innych mężczyzn spiskowali w okresie od 2009 r. do stycznia 2011, by wykorzystać pozycję Ahmada w biurze skarbnika Ohio w celu wzbogacenia się poprzez m.in. przejęcie lukratywnych kontraktów stanowych. Śledczy federalni twierdzili, że męzczyźni ukrywali nielegalne zarobki na kontach firm, których byli współwłaścicielami.

W rezultacie procederu w biurze skarbnika Ohio sprzeniewierzonych zostało wiele milionów dolarów.

Sędzia federalny w Ohio stwierdził, że doszło do poważnego przestępstwa, podważającego zasady demokracji. Ahmada, który pozostawił pamiętnik, ze szczegółowymi opisami swej codziennej aktywności, określił jako „osobowość narcystyczną z problemami psychicznymi”.

Ahmad dostał w Chicago posadę rewidenta w kwietniu 2011 roku. Był odpowiedzialny za kontrolowanie przychodów podatkowych miasta i doradztwo finansowe administracji Emanuela. Burmistrz utrzymuje, że przyjmując Ahmada do pracy nie wiedział o ciążących na nim zarzutach w Ohio i że lustracja wypadła pomyślnie. Ahmad niespodziewanie ustąpił ze stanowiska chicagowskiego rewidenta w lipcu 2013 r., przed przyznaniem się do winy przed sądem w Ohio.

Zdaniem ekspertów, szanse na wydalenie Ahmada z Pakistanu do USA są nikłe. W przeszłości władze tego kraju odrzucały amerykańskie wnioski  o ekstradycję.

(ao)

Na zdjęciu: Amer Ahmad z żoną fot.Amer Ahmad Facebook

REKLAMA

2107585039 views

REKLAMA

REKLAMA

2107585271 views

REKLAMA

2109381662 views

REKLAMA

2107585412 views

REKLAMA

2107585511 views

REKLAMA

2107585619 views