REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Burmistrz reaguje na kolejną zapowiedź masowych aresztowań imigracyjnych

Burmistrz reaguje na kolejną zapowiedź masowych aresztowań imigracyjnych

-

Administracja prezydenta Trumpa wysyła specjalnych agentów straży granicznej do Chicago i innych miast sanktuariów w całym kraju. Mają oni pomóc policji imigracyjnej ICE w odnajdywaniu i aresztowaniu nieudokumentowanych imigrantów. Burmistrz Lori Lightfoot zapewnia, że Chicago nie da się zastraszyć.

Administracja prezydenta Trumpa oddelegowała stu specjalnie przeszkolonych agentów do wspomagania służb ICE od lutego do maja – poinformował w piątek 14 lutego „The New York Times”. Wśród agentów są członkowie elitarnej jednostki BORTAC, porównywanej do oddziałów SWAT. Są oni przeszkoleni do wykonywania operacji wysokiego ryzyka i postępowania z niebezpiecznymi przestępcami. Są m.in. wyposażeni w granaty ogłuszające.

REKLAMA

Burmistrz Lori Lightfoot w wideo zamieszczonym w sobotę na Twitterze zapewniła mieszkańców Chicago, że miasto nie da się zastraszyć „ksenofobicznym i siejącym strach” taktykom prezydenta Trumpa, którego określiła jako „bully”. „Użyjemy wszystkich narzędzi w celu zapewnienia, że każdy jest bezpieczny”, „Jesteśmy wspaniałym i dumnym miastem zbudowanym przez imigrantów i uchodźców” – mówiła Lightfoot.

Przedstawiciele Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (Homeland Security) oraz służby ICE skarżą się, że nie mogą liczyć na pomoc ze strony lokalnych władz i policji w miastach sanktuariach. Według oświadczenia CBP to panujące w tych miastach przepisy są przyczynią znacznego wzrostu liczby niezakończonych spraw deportacyjnych.

Status Chicago jako miasta sanktuarium zabrania policji udostępniania urzędnikom ICE informacji na temat osób przebywających w areszcie. Policji chicagowskiej nie wolno jest informować ICE o zwolnieniu z aresztu danej osoby oraz udostępniać agentom imigracyjnym informacji z baz danych i zasobów lokalnej policji w celu prowadzenia dochodzeń lub przesłuchań.

Krótko po objęciu urzędu burmistrza Lori Lightfoot wydała dekret, który nakazuje departamentowi policji odmawiania ICE dostępu do policyjnych baz danych w związku z obawą aresztowań na dużą skalę.

Policja imigracyjna ICE teoretycznie koncentruje się na zatrzymywaniu nielegalnych imigrantów z przestępstwami w kartotece sądowej lub mających nakazy deportacji, ale w rzeczywistości podczas przeprowadzanych łapanek często aresztuje postronnych nieudokumentowanych imigrantów.

W 2018 r. roku ICE poprosiło funkcjonariuszy organów ścigania w powiecie Cook o pomoc w zatrzymaniu 1162 osób, ale władze miasta odmawiały.

(jm)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks