REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Burmistrz Emanuel do imigrantów: w Chicago jesteście bezpieczni

Burmistrz Emanuel do imigrantów: w Chicago jesteście bezpieczni

-

Burmistrz Rahm Emanuel podczas konferencji prasowej w Lurie Children’s Hospital fot.Chicago Mayor’s Office/Facebook/tpsdave/pixabay.com
Burmistrz Rahm Emanuel podczas konferencji prasowej w Lurie Children’s Hospital fot.Chicago Mayor’s Office/Facebook/tpsdave/pixabay.com

W odpowiedzi na narastający niepokój w środowisku imigrantów w Chicago po wyborze Donalda Trumpa na nowego prezydenta burmistrz Rahm Emanuel wraz z liderami miasta oraz przedstawicielami służby zdrowia, zapewnił w poniedziałek, że Chicago pozostanie miastem przyjaznym imigrantom. „Chicago jest waszym domem. Jesteście tu zawsze mile widziani. Zawsze” – powiedział burmistrz.

REKLAMA

Na konferencji prasowej zorganizowanej w Lurie Children’s Hospital burmistrz Emanuel oraz kongresmen Luis Gutierrez zapewnili, że w mieście nadal będą dostępne usługi publiczne, nauka oraz opieka zdrowotna dla nieudokumentowanych imigrantów. – Status imigracyjny nie decyduje o tym, czy wasze dzieci pójdą do szkoły i czy będziecie mieli dostęp do usług publicznych – powiedział burmistrz.

Posłanka stanowa Lisa Hernandez ujawniła plany wniesienia projektu ustawy o uruchomieniu nadzwyczajnych środków na opiekę zdrowotną dla dzieci nieudokumentowanych imigrantów. Kongresmen Luis Gutierrez powiedział, że będzie kontynuować walkę o prawa imigrantów w Waszyngtonie. Wyraził zdanie, że w dalszym ciągu jest możliwe rozwiązanie problemu na drodze legislatury, przy udziale obu stron. Jednak podkreślił, że w razie potrzeby „są ludzie gotowi do walki”. Gutierrez był wcześniej aresztowany podczas zgromadzenia wzywającego do reformy imigracyjnej.

Od czwartkowej wygranej Trumpa liczba telefonów na gorące linie zaufania, oferujące m.in. pomoc osobom zagrożonych samobójstwem, wzrosła w Illinois o 200 proc. – powiedział Patrick Magoon ze szpitala Lurie Children’s.

Władze miasta zachęcają mieszkańców do telefonowania pod numer 311 w celu otrzymania oficjalnych informacji i wsparcia. Pod wskazanym numerem będzie można także uzyskać wiedzę dotycząca zaplanowanego na drugą połowę 2017 r. programu wystawiania miejskiego dokumentu identyfikacyjnego. W najnowszym budżecie miejskim zostały wyasygnowane środki na uruchomienie wystawiania oficjalnego ID. Więcej informacji dotyczących przyszłorocznego programu oraz grafiku spotkań informacyjnych dotyczących identyfikatorów można znaleźć na stronie: www.cityofchicago.org/officeofnewamericans lub dzwoniąc pod numer 311″ – czytamy w komunikacie biura burmistrza.

Zwyczaj nieutrudniania życia nieudokumentowanym imigrantom praktykowany jest od czasów burmistrza Harolda Washingtona, kiedy Chicago zostało miastem sanktuarium. W 2012 r. miasto przyjęło oficjalne rozporządzenie w tej sprawie, zwane „Welcoming City Ordinance”. Chroni ono nieudokumentowane osoby, zatrzymane z jakiegokolwiek powodu przez policję, przed zgłaszaniem ich statusu władzom imigracyjnym. Wyjątkiem są osoby skazane za poważne przestępstwa oraz ci, na których został już wydany nakaz aresztowania. Podobne przepisy wprowadziły inne amerykańskie miasta, m.in. Waszyngton, San Francisco, San Diego, El Paso, Houston i Seattle.

Podczas poniedziałkowej konferencji przedstawiciele grup imigrantów wezwali również nieobecnego republikańskiego gubernatora Illinois Bruce’a Raunera do ustanowienia całego Illinois stanem sanktuarium.

(jm, tz)

2 KOMENTARZE

  1. nie rozumiem tej calej paniki przed Trumpem. Dolar sie umacnia, Trump porzucil wyborczy ton (gdyby opowiadal takie banialuki jak Hillary, to by nie wygral) i Ameryka sie nie zawali. Wystarczy porownac statystyki i w koncu to jasno powiedziec, ze za rzadzow Demokratow bylo najwiecej deportacji. Juz nie mowiac o zatrzymaniu przez B. Clintona ustawy 245(i).

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks