REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoBurmistrz Chicago szuka pieniędzy. Znalazł je w twojej kieszeni

Burmistrz Chicago szuka pieniędzy. Znalazł je w twojej kieszeni

-

Za nieodśnieżony chodnik przed domem – mandat 100 dolarów. Roczna opłata za wodę – 920 dolarów, zamiast obecnych 450. Za samochód typu SUV– dodatkowe 60 dolarów. A na dodatek jeszcze zdjęcie wysłane przez kamerę na skrzyżowaniu. Wraz z mandatem na 100 dolarów za prędkość. Dla burmistrza Chicago pieniądze dosłownie leżą na ulicy. Konkretnie w twojej kieszeni. Trzeba tylko ze stamtąd wyjąć. Sposobów jest wiele…

fot. House.gov/ Rahm Emanuel

REKLAMA

Kiedy na początku roku Rahm Emanuel obejmował władze w Chicago zapowiadał zmiany, oszczędności i zrównoważenie budżetu. Na nieszczęście mieszkańców burmistrz dotrzymuje słowa. Zaprezentowany przez niego budżet nie przewiduje podniesienia podatków od nieruchomości a Rahm Emanuel podkreśla tym gestem że zdaje sobie sprawę, że tysiące ludzi zmaga się z kryzysem. Przyglądając się bliżej ostatnim wystąpieniom burmistrza okazuje się, że przeciętny mieszkaniec mocno dostanie po kieszeni.

Najbardziej drastyczna podwyżka dotyczyć będzie korzystania z miejskiego systemu wodociągów i kanalizacji. Dziś przeciętna rodzina płaci stałą stawę roczną w wysokości 450 dolarów. Rahm Emanuel przekonuje, że sypiąca się infrastruktura wymaga inwestycji i modernizacji – z czym trudno się nie zgodzić. Pytanie tylko, czy nie mogłyby one poczekać jeszcze kilka lat? W mieście gdzie blisko 10 proc. mieszkańców nie ma pracy, podwyższanie opłat za tak podstawowe usługi wydaje się być co najmniej nieetyczne. A podwyżka będzie duża. Emanuel chce aby od stycznia opłata za wodę wzrosła do 572 dolarów, a w 2015 roku aż do 920.

Jedynym ratunkiem przed podwyżką ma być zainstalowanie w swym domu licznika. Ci, którzy posiadają już to „Udogodnienie” wiedzą, że ich rachunki za wodę i tak poszybują w górę.

Pieniądze leżą tez na ulicach. A w ich zbieraniu mają pomóc kamery, które do tej pory uwieczniały na fotografiach kierowców przejeżdżających skrzyżowania na czerwonym świetle. Niebawem zyskają one kolejną funkcję: będą także wystawiać mandaty za przekroczenie prędkości. Ta mało przyjemna korespondencja przychodzić będzie do „piratów drogowych” pocztą. Zdjęcie kosztować będzie 100 dolarów. Ktoś powie: to dobrze! Niech karzą tych, którzy łamią przepisy drogowe. Oczywiście! Nie sposób się z tym niezgodzić. Kiedy jednak burmistrz przekonuje, że nie chodzi o pieniądze, lecz wyłącznie o poprawę bezpieczeństwa, to mamy do czynienia ze zwykłym mydleniem oczu.

Okazuje się, że pieniędzy na ulicach leży znacznie więcej. Przekonają się o tym ci, którzy poruszają się po nich półciężarówkami czy samochodami typu SUV. Rahm Emanuel chce aby właściciele tych „potworów” płacili o 60 więcej za miejskie naklejki (tzw. city stickers). Bo według Emanuela, ich pojazdy bardziej niszczą nawierzchnię niż zwykłe samochody o mniejszych wymiarach.

Rahm Emanuel zapowiada także, że władze miasta ostro zabiorą się za egzekwowanie miejskich przepisów. Drżyjcie więc właściciele psów, którzy nie uzyskali stosownego zezwolenia na posiadanie czworonoga (mandat od 50 do 200 dolarów). Bójcie się właściciele nieodśnieżonych chodników (mandat w wysokości 100). Władze miasta was znajdą i nałożą stosowne kary…

I choć to zrozumiałe, że czasy są trudne i miasto – jak my wszyscy – szuka oszczędności, to jakoś trudno oprzeć się wrażeniu, że zaczyna się nagonka na zwykłego szarego mieszkańca. A może by tak lepiej np. przyjrzeć się pracy miejskich radnych i komisarzy i tam poszukać pieniędzy…?

Magdalena Pantelis

10 KOMENTARZE

  • tusk rzadzi krajem, wiec jesli porowywac do rozpieprzaczy miejskich pieniaedzy do moze go porownac do sp lecha kaczynskiego jak warszawa amatorsko zarzadzal

 1. Charlie-Charlie ,chyba Cie chlopie pogielo.Czytam te Twoje wpisy i widze ,ze ty doslownie na wszystkim sie znasz i wszystko wiesz.Mysle,ze powinienes,zainteresowac sie obecna P Prezydent Warszawy,bedziesz mial wieksze pole popisu.P.Prezydent L.Kaczynski wybudowal Muzeum Powstania Warszawskiego,i za to miedzy innymi Go cenie,jakos nikt wszesniej o tak waznej dla nas polakow sprawie nie pomyslal.Wiesz dlaczego,czy moze nie mialas nikogo,kto moglby Ci o tym opowiedziec?Jezeli tak,to juz wiem wszystko i bardzo mi Cie zal.

 2. violka 🙂 po pierwsze nie widzialem twojego nicku wczesniej wiec skoro tak namietnie mnie czytasz napisz pod jakimi nickami ciebie znamy….nie pozwol mi sie domyslac….:-)
  nie zamierzam ciebie przepraszac za to ze duzo wiem i na wielu rzeczach sie znam ( zaczynam w to wierzyc ) , byc moze lepiej i dluzej sie uczylem, byc moze wiecej ksiazek przeczytalem- co by nie bylo nie jest to powodem do wstydu …
  ale do sedna. to wlasnie pis-uarow charakteryzuje ze nie pozwalaja miec odmiennego zdania – ” kto nie z nami ten przeciw nam”. ty mozesz oceniac wzorowo prezydenture sp lecha kaczynskiego ja zupenie odwrotnie. muzeum powstania jest jego zasluga i chwala mu za to ale…..ale to tylko to. co wiecej on zrobil dla wawy ? ile i jakie inwestycje , ile linii metra, ile wyremontowanych drog mostow etc. podaj cos dla porownania z hg waltz, popatrzymy porownamy 🙂 . wg ciebie hg waltz nic nie zrobila? moze nic a warszawiacy ponownie ja wybrali. podobnie jak tusk – len nic nie zrobil a ludzie jego ponownie jak hg waltz wybrali….. pozostawiam bez komentarza

 3. Rahm Emanuel to jest taki chicagowski Janosik. Będzie odbierał bogatym, ale czy będzie dawał biednym?
  Czy droższe naklejki (czytaj: podatek miejski) będą dotyczyć też wielodzietnych rodzin, jeżdżących starymi dużymi autami?
  Czy mandaty za prędkość przy szkołach i parkach nie trzepnie po kieszeni ludzi śpieszących się do pracy?
  Czy te kamery nie sparaliżują w sumie miasta nie tylko w godzinach szczytu?
  Myślę, że tak i chodzi tu przedewszystkim o kasę a nie o dobro mieszkańców.

REKLAMA

2117988795 views

REKLAMA

2117988933 views

REKLAMA

REKLAMA

2119785294 views

REKLAMA

2117989021 views

REKLAMA

2117989094 views

REKLAMA

2117989161 views