REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoBudowlańcy w Chicago poszukiwani

Budowlańcy w Chicago poszukiwani

-

Nadzieja w polskich mięśniach

Na rynku budowlanym w Chicago brakuje rąk do pracy. Tymczasem raport Departamentu Pracy USA podaje, że w maju wskaźnik bezrobocia w USA wyniósł 7,6 proc., podczas gdy rynek pracy zwiększył się o 175 tys. etatów. Jest to dobra wiadomość dla inwestorów oczekujących utrzymania niskiej stopy procentowej i zwiększenia wartości akcji giełdowych.

REKLAMA

Marcel Pasalka od lat buduje domy w Chicago fot. Paweł Zagata/Facebook
Marcel Pasalka od lat buduje domy w Chicago fot. Paweł Zagata/Facebook

Ekonomiści przewidywali, iż w ubiegłym miesiącu pracodawcy zaoferują 167 tys. miejsc pracy, a wskaźnik bezrobocia utrzyma się na niezmienionym poziomie 7,5 procent.

26 tys. nowych etatów zapełniły agencje pracy wyszukujące pracowników sezonowych. Kolejne 38 tys. osób znalazło zatrudnienie w sektorze przetwórstwa żywnościowego.

W maju większego tempa nabrało budownictwo i usługi budowlane, które w dużej części przyczyniły się do stworzenia nowych miejsc pracy.

W Chicago kompanie budowlane wraz z nadejściem wyższych temperatur szukają intensywnie pracowników, a tych, niestety, brakuje.

„Obecnie trudno znaleźć dobrego pracownika” – mówi p. Adam, którego firma prowadzi prace budowlane w śródmieściu Chicago. „Centrum Wietrznego Miasta świetnie się rozwija i zapotrzebowanie na nasze usługi stale rośnie. Moja firma potrzebuje 5 do 10 ludzi do pracy od zaraz. Podobna sytuacja istnieje w innych znanych mi kompaniach naszej branży” – dodaje nasz rozmówca.

Podobną opinię o sytuacji na rynku pracy w metropolii chicagowskiej ma Rafał Kowal, właściciel Goralsky Plumbing Inc. z siedzibą w Addison.

„Od początku maja wzrosła ilość zleceń i tym samym zapotrzebowanie na pracowników” – wyjaśnia p. Kowal. „Znalezienie fachowca wymaga dużego wysiłku. Aby sprostać zapotrzebowaniu zmuszeni jesteśmy korzystać z pomocy innych firm naszej branży”.

Nikogo nie zatrudniła też firma GTR Construction z siedzibą w Chicago. Jej przedstawiciel zapewnił nas, że „kompania chętnie zwiększyłaby liczbę pracowników, lecz wobec braku chętnych jest to praktycznie niemożliwe”. Ekonomiści oceniają optymistycznie, że w sektorze prywatnym będą w najbliższych miesiącach powstawały nowe miejsca pracy, co napawa nadzieją tych bezrobotnych, którzy utracili zatrudnienie w sektorze publicznym.

„Przy mocnym ożywieniu gospodarczym daje się zauważyć fakt, iż sektor prywatny ulega rozszerzeniu, gdy rozwija sę gospodarka jako całość” – mówi ekonomista JJ Kinahan z firmy TDAmeritrade. Zauważa przy tym, że w ostatnim miesiącu zanotowano szybszy rozwój sektora usług, co z kolei wiąże się ze wzrostem wydatków konsumenckich.

Ogółem, w maju liczba zatrudnionych w sektorze cywilnym amerykańskiej gospodarki podniosła się o 420 tys. osób do 155,7 mln pracujących.

Stephen Bronars, ekonomista z Welch Consulting zapowiada, że po uwzględnieniu wskaźnika starzenia się siły roboczej bezrobocie nie powinno ulec większej zmianie.

„Wskaźnik 7,5 proc. przypuszczalnie utrzyma się do końca roku, pod warunkiem, że w każdym miesiącu będzie przybywać ok. 175 tys. nowych miejsc pracy” – mówi Bronars. Wyraża jednocześnie zaniepokojenie, że wskaźnik bezrobocia wśród afroamerykańskich mężczyn w wieku powyżej 20 lat podskoczył do 13,5 procent. W ubiegłych trzech miesiącach nie przekraczał 12,7 procent.

Raport Departamentu Pracy o majowym wskaźniku bezrobocia z uwagą analizują prywatni inwestorzy obawiający się podwyżki stóp procentowych. Decyzja Fed o ewentualnej zmianie oprocentowania pożyczek ma zapaść jeszcze w tym tygodniu.

(ak)

17 KOMENTARZE

  1. Dziwne!, szukam pracy od wielu miesięcy. A tych ogłoszeń nie widać. Do zwykłego polskiego Bolka, dziś iść strach do pracy, bo w 90% i tak nie wypłaci należycie dniówki. Polskie firmy przez ostatnie 20 lat, zniszczyły sobie jakość do zaufania. Tak jak różne znane firmy, które ogłaszają się od lat, w tych samych mediach, i na tej samej wysokości szpalty, szukając pracowników. Bo zatrudniają na miesiąc i następni.

    • Technik elektryk-mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych. 22 lata pracy w USA. Od 4 miesięcy bezrobotny (firma upadła). Kontraktorkę to ja testowałem 22 lata temu, do dziś 6-sześciu, mi nie wypłaciło czeka. Z kijem po Chicago nie latam. Polacy ogólnie unikają kontraktorki, nie pewna praca, jak i nie pewna płaca. Wielu znajomych się nacięło na polskich kontraktorów. Nie ma co ukrywać, oszust goni oszusta. Kup Dziennik Związkowy, a przekonasz się, ze stale jedne i te same firmy polskie od lat się ogłaszają, w tym samym miejscu, szpalty. Zadzwoń i już nie aktualne, bądź tylko aplikacje przyjmują.

    • chceci do pracy kazdy ma tylko gorzej z bossami bo niekazdy ma chceci do wyplaty a wtedy i chceci do pracy odchodza ludzi trzeba szanowac

  2. tak szukaja do pracy ludzi ale wymagania maja tez spoko pracownik musi zalozyc swoja wlasna firme wykupic workers comp. i jeszcze layabilitty by bylo dobrze jak masz firme i dwa ubezpieczenia to z laska dostanieszz 18 $ na godzine i wez tu wyzyj lepiej pujsc do fabryki dostaniesz ubezpieczenie platny urlop moze kasa troche mniejsza ale jak odejmiesz ubezpieczenia i dojazy nieraz do pracy po 40 mil w jedna strone to zostaje ci cale nic ze stawki to jak chca miec pracownikow?

    • Dokładnie kolego!. Bylem ostatnio z ogłoszenia tu Praca. Widzę 4 gości wychodzi w office, nosy spuszczone, myślę sobie o… chyba już nie aktualne. A tu mi Boss mówi, ze przyjemnie mnie jutro, tylko bym założył swoją firmę. Jak mi powiedział stawkę, jak obliczyłem procent podatku i procent na SS, to wyszło poniżej minimum stanowego. Kłócił się ze mną o 0,25 centów, ze się pomyliłem w obliczeniach. Powiedziałem pozdrawiam, i wyszedłem. Następna firma już od 3 lub 2 lat się tu ogłasza, w sprawie kobiet, już 80% kobiet w Chicago rozgryzło tą firmę. Jeszcze trochę będą musieli się przerzucić na gazety meksykańskie. Jest tez stale ogłaszająca się firma metalowa, pracujesz tak długo byleś nie zdążył zasiłku wypracować, i nowy!!!. W Chicago wieści rozchodzą się bardzo szybko.

  3. drodzy bossowie zacznijcie wreszcie oferowac godziwe pieniadze przestancie wymagac od pracownikow ktorych zatrudniacie na stawke godzinowa zakladania firm i wykupywania ubezpieczen ktore i tak sa im do niczego niepotrzebne to i pracownicy sie znajda kazdy na tym zyska a nie tylko wy

  4. Ci co pierwszo pytają ile zatobią, z reguły nic nie umieją robić . Więc lepiej siedzieć w domu i czekać aż praca przyjdzie . Powyższy artykuł jest prawdziwy. Ci którym ktoś nie wypłacił – napewno nie było bez powodu.

REKLAMA

2095836413 views

REKLAMA

REKLAMA

2095836646 views

REKLAMA

2097633042 views

REKLAMA

2095836795 views

REKLAMA

2095836896 views

REKLAMA

2095837007 views