REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Blagojevich stara się o znaczącą redukcję kary

Blagojevich stara się o znaczącą redukcję kary

-

Rod Blagojevich fot.Tannen Maury/EPA
Rod Blagojevich fot.Tannen Maury/EPA

Adwokaci Roda Blagojevicha złożyli w sądzie wniosek o zmniejszenie do 5 lat wyroku za korupcję. Natomiast prokurator federalny domaga się utrzymania w mocy dotychczasowej kary 14 lat więzienia. Oba wnioski, prokuratora i obrońców byłego gubernatora stanu Illinois, zostaną rozpatrzone w sierpniu przez tego samego sędziego, który wymierzył oryginalną 14-letnią karę pozbawienia wolności za próbę sprzedaży urzędu senatora.

REKLAMA

Blagojevichowi przysługuje rewizja wyroku po tym jak w marcu federalny sąd apelacyjny odrzucił część werdyktu wydanego przez niższą instancję. Sąd uniewinnił Blagojevicha z pięciu spośród osiemnastu zarzutów, co w opinii adwokatów b. polityka daje podstawę do zabiegania o redukcję wyroku.

Dodatkowo, jak argumentują obrońcy, Blagojevich jest wzorowym więźniem, mentorem dla innych osadzonych, nauczył się za kratkami grać na gitarze i założył zespół The Jailhouse Rockers (już nieistniejący), w którym był solistą, a który miał ogromne powodzenie w całym zakładzie karnym.

Z kolei rejonowy prokurator federalny domaga się, by sąd utrzymał w mocy oryginalny wyrok 14 lat ze względu na poważny charakter przewinienia i fakt, że były gubernator do tej pory uważa, iż jest niewinny i nie przejawił skruchy za swoje czyny.

W najnowszej prośbie do sądu Blagojevich stwierdził jednak, że jego starania o fundusze wyborcze były “bezwstydne” i stanowiły rezultat “ekstremalnie złego osądu sytuacji i niewłaściwych działań”. Jak podkreślają adwokaci, Blagojevich nigdy nie wziął od nikogo żadnych łapówek i surową karę pozbawienia wolności otrzymał tylko za samą intencję przyjęcia finansowej gratyfikacji.

Przypomnijmy, że Blagojevich został uznany winnym zabiegania o korzyści finansowe w zamian za dokonanie nominacji na urząd senatora, który zwolnił Barack Obama po wygraniu wyborów na prezydenta. Ten sam sąd uznał jednak, że nie było przestępstwem staranie się o korzyści osobiste, np. o posadę, w zamian za obsadzenie senatorskiego fotela.

Wnioski obrońców i prokuratury ma rozpatrzyć sędzia federalny James Zagel − ten sam, który skazał Blagojevicha na 14 lat. Rozprawa ma się odbyć 8 sierpnia w rejonowym sądzie federalnym w Chicago. Blagojevich będzie obecny na przesłuchaniu: zostanie przywieziony z zakładu karnego w Littleton w Kolorado.

Gdyby sędzia Zagel skrócił wyrok − co jest mało prawdopodobne − do pięciu lat, to Blagojevich mógłby w przyszłym roku odzyskać wolność. Jeśli sąd utrzyma w mocy obecny wyrok, to polityk będzie się mógł strać o warunkowe zwolnienie w 2024 roku.

Przypomnijmy, że w maju b. gubernator stracił nadzieję na uniewinnienie lub nową rozprawę, gdy Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odmówił rozpatrzenia jego prośby. Blagojevich mógłby skorzystać z prezydenckiego ułaskawienia. Nie wiadomo jednak, czy prezydent Barack Obama zdobędzie się na taki gest przed zakończeniem swego urzędowania.

(ao)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks