REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoBłąd oprogramowania pozwolił osobom bez obywatelstwa na rejestrację do wyborów

Błąd oprogramowania pozwolił osobom bez obywatelstwa na rejestrację do wyborów

-

Błąd oprogramowania komputera umożliwił osobom bez amerykańskiego obywatelstwa na automatyczną rejestrację do wyborów w Illinois. Chodzi o tych, którzy złożyli wnioski o prawo jazdy i stanowe ID w dniach od 2 lipca 2018 r. do 13 grudnia 2019 r.

Jak podało biuro sekretarza stanu Illinois w liście do Stanowej Komisji Wyborczej, osoby ubiegające się dowody tożsamości (non-Real ID), które wybrały odpowiedź „nie” na pytanie dotyczące obywatelstwa zostały błędnie uwzględnione w danych przesyłanych do Stanowej Komisji Wyborczej. Wnioski te następnie automatycznie trafiły do bazy wyborców w celu ich rejestracji. „To był błąd komputerowy” – przyznał rzecznik biura sekretarza stanu Dave Druker.

REKLAMA

Główny doradca prawny w biurze, Nathan Maddox, poinformował, że system błędnie odczytał dane dotyczące 574 wniosków o prawa jazdy i dowody tożsamości (ID). Błąd w programie został już usunięty i do wszystkich tych osób wysłano już listy z powiadomieniem, że powinny skontaktować się ze Stanową Komisją Wyborczą (State Board of Elections) w celu anulowania rejestracji i nie powinny głosować.

Szesnaście z tych nieuprawnionych do głosowania osób wzięło udział w wyborach w 2018 r. i 2019 r. Trzech wyborców pochodziło z Chicago, pięć z przedmieść, a reszta z głosowała w sześciu różnych powiatach – poinformował rzecznik Stanowej Komisji Wyborczej Matt Dietrich.

Jak podkreślono, błąd nie był wynikiem działalności tych osób, więc nie zostaną ukarane. Do wyborów, zgodnie z prawem, rejestrować mogą się tylko osoby posiadające obywatelstwo amerykańskie.

Druker powiedział, że biuro sekretarza stanu wykryło błąd oprogramowania w zeszłym miesiącu i natychmiast skontaktowało się z urzędnikami ze Stanowej Komisji Wyborczej.

Jak zauważył sprawa dotyczyła osób, które na terenie Stanów Zjednoczonych przebywają legalnie, w tym na podstawie zielonej karty.

Prawo Illinois pozwala nieudokumentowanym imigrantom na uzyskanie prawa jazdy, ale ich baza danych nie jest związana z rejestracją wyborców.

Ujawnienie błędu wywołało stanowczą reakcję ze strony republikańskich ustawodawców, którzy uznali to za „poważne naruszenie zabezpieczeń stanowych list wyborców”. Wezwali do natychmiastowego przesłuchania w tej sprawie w stanowym parlamencie, jeszcze przed wczesnym głosowaniem, które rozpocznie się już 6 lutego. Prawybory odbędą się w Illinois 17 marca.

(tos)

REKLAMA

2127219723 views

REKLAMA

REKLAMA

2127219740 views

REKLAMA

REKLAMA

2129016060 views

REKLAMA

2127219750 views

REKLAMA

2127219754 views

REKLAMA

2127219758 views