REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Biskup pochodzący z Chicago pierwszym czarnoskórym kardynałem w USA

Biskup pochodzący z Chicago pierwszym czarnoskórym kardynałem w USA

-


Pochodzący z Chicago biskup w stołecznym Waszyngtonie wkrótce zostanie pierwszym czarnoskórym amerykańskim kardynałem. W niedzielę papież Franciszek ogłosił nazwiska 13 dostojników z całego świata, którzy otrzymają najwyższą po papieżu godność w Kościele katolickim.

Wśród trzynastu nazwisk odczytanych w niedzielę przez papieża jest arcybiskup stołecznego Waszyngtonu, pochodzący z Chicago 73-letni Wilton Gregory.

W 2019 r. Gregory został mianowany arcybiskupem Waszyngtonu DC. Wcześniej trzykrotnie przewodniczył Konferencji Episkopatu USA, w tym w 2002 r., gdy wybuchł pierwszy skandal związany z pedofilią w Kościele. Dał się wówczas poznać jako stanowczy zwolennik podejścia “zero tolerancji” w sprawach wykorzystywania seksualnego w Kościele.

Gregory urodził się i wychował się na południu Chicago. Ukończył seminarium duchowne w Mundelein. Po święceniach przez trzy lata pracował w parafii Our Lady of Perpetual Help w Glenview. Pełnił różne funkcje w Kościele w rejonie Wietrznego Miasta; m.in. w latach 80. był biskupem pomocniczym w Chicago.

Arcybiskup Chicago kardynał Blase Cupich w niedzielnym oświadczeniu podziękował papieżowi za wybór Gregory’ego w czasach, kiedy „nasz kraj i świat są w desperackiej potrzebie uzdrowienia i odważnego przewodnictwa”.

Papież ogłosił, że konsystorz odbędzie się 28 listopada, w przeddzień pierwszej niedzieli Adwentu. Na liście 13 nowych kardynałów jest sześciu Włochów. W związku z pandemią konsystorz będzie miał prawdopodobnie inną niż zwykle formę, zgodną z normami reżimu sanitarnego.

(jm)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks