REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago B. dyrektor muzyczny festiwalu w Ravinii oskarżany o molestowanie seksualne

B. dyrektor muzyczny festiwalu w Ravinii oskarżany o molestowanie seksualne

-

James Levine
fot.Sigi Tischler/Epa/REX/Shutterstock

Nowojorska Metropolitan Opera (Met) zakomunikowała w niedzielę, że zawiesza wszelką współpracę ze światowej sławy dyrygentem Jamesem Levinem do czasu wyjaśnienia wysuwanych przeciwko niemu oskarżeń o molestowanie seksualne.

REKLAMA

“Pan Levine nie będzie w tym sezonie brał udziału w jakichkolwiek przedsięwzięciach Met, w tym dyrygowaniem zaplanowanych spektakli” – głosi komunikat opublikowany przez generalnego dyrektora Metropolitan Opera Petera Gelba.

Poinformował też, że dochodzenie mające na celu wyjaśnienie zasadności wysuwanych przeciwko dyrygentowi oskarżeń powierzono byłemu prokuratorowi federalnemu Robertowi J. Cleary’emu.

O molestowanie seksualne oskarżają słynnego dyrygenta trzej mężczyźni, którzy twierdzą, że Levine wykorzystywał ich seksualnie, kiedy byli nastolatkami. Do molestowania miało dochodzić od lat 60. do 80. ubiegłego wieku.

Jeden z oskarżających Levine’a mężczyzn w październiku 2016 roku poinformował o popełnieniu przestępstwa departament policji w podmiejskim Lake Forest. Mężczyzna twierdzi, że do molestowania doszło po raz pierwszy w 1985 roku w Nowym Jorku, gdzie Levine zaprosił go – 15-letniego początkującego muzyka, na przesłuchanie. Do kontaktów seksualnych pomiędzy Levinem a nastolatkiem miało dochodzić wielokrotnie na przestrzeni kolejnych lat. Oskarżający mężczyzna już jako dorosły otrzymywał od Levine’a pieniądze, łącznie ponad 50 tys. dolarów. Z policyjnego raportu wynika, że w 2014 roku dyrygent odmówił przysłania mężczyźnie kolejnej sumy.

Peter Gelb oświadczył, że “w oparciu o te doniesienia Met podjęła decyzję o zawieszeniu współpracy w oczekiwaniu na wyniki dochodzenia”. Dodał, że Levine odrzuca oskarżenia jako “całkowicie fałszywe”.

“To jest tragedia dla wszystkich, których życie dotknęła” – powiedział Gelb.

Przedstawiciele dyrekcji Met wyjaśnili, że już w ub. roku zapoznali się z raportem policji w sprawie oskarżeń wobec dyrygenta i wszczęli wewnętrzne śledztwo.

Levine, który jest nie tylko dyrygentem, ale i pianistą, był dyrektorem ds. muzycznych Metropolitan Opera, jednej z czołowych scen operowych na świecie, w latach 1976–2016, Od tego czasu jest dyrektorem honorowym. Był również m. in. głównym dyrygentem Orkiestry Filharmonicznej w Monachium i Boston Symphony Orchestra. Dokonał wielu nagrań płytowych, a także radiowych i telewizyjnych. W latach 1973–93 – dyrektorem muzycznym festiwalu w Ravinii.

Oskarżenia przeciwko Levine’owi o molestowanie seksualne wpisują się w cały szereg wcześniejszych podobnych oskarżeń wobec znanych osobistości ze świata mediów, rozrywki, filmu i kultury. (PAP) (gd)

 

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks