REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoAresztowania za kradzieże w centrach handlowych Woodfield, Gurnee Mills i Oak Brook

Aresztowania za kradzieże w centrach handlowych Woodfield, Gurnee Mills i Oak Brook

-

10 osób zostało aresztowanych, a skradzione towary odzyskane w policyjnych akcjach przeprowadzonych w popularnych centrach handlowych na przedmieściach Chicago – w Schaumburgu, Gurnee i Oak Brook. W akcjach uczestniczyła grupa zadaniowa prokuratora generalnego Illinois ds. zorganizowanych przestępstw w handlu detalicznym. Odzyskano również kradzione samochody i nielegalną broń.

O ostatnich operacjach przeprowadzonych w centrum Woodfield Mall w Schaumburgu i Gurnee Mills w Gurnee poinformował 18 października prokurator generalny Illinois Kwame Raoul. W akcjach grupa z Biura Prokuratora współpracowała m.in. z Biurem Sekretarza Stanu Illinois, organami ścigania i partnerami handlowymi.

REKLAMA

Cztery osoby zostały aresztowane podczas operacji przeprowadzonej w Woodfield Mall w Schaumburgu. Dwie kobiety, 42-letnia Tiffany Kindred ze stanu Nowy Jork i 27-letnia Shaneka Monroe z New Jersey, w chwili zatrzymania miały przy sobie produkty o wartości ponad 3 tys. dolarów rzekomo skradzione ze sklepów firmy Apple. Według władz, kobiety miały też zamiar ukraść towar ze sklepu Apple w Woodfield Mall.

Dwie kolejne osoby, 33-letnia Amelia Smith z Palatine i 28-letni Arnold Misher z Chicago, zostały zatrzymane po rzekomej kradzieży ze sklepu Gap. Więcej towaru, najprawdopodobniej kradzionego, znaleziono w samochodzie, którym para przyjechała do centrum handlowego.

Cała czwórka odpowie na zarzut włamania i kradzieży detalicznej, za które grozi odpowiednio kara do 7 i do 5 lat więzienia.

„Chciałbym pochwalić naszych śledczych i podziękować wszystkim uczestniczącym organom ścigania i sprzedawcom detalicznym za ich partnerstwo w tych operacjach” – powiedział Raoul. „Te aresztowania pokazują znaczenie współpracy między stanowymi i lokalnymi organami ścigania w celu lepszej ochrony społeczności i pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności”.

Szef policji w Schaumburgu Bill Wolf wyraził zadowolenie ze współpracy z Biurem Prokuratora i policją z Biura Sekretarza Stanu. Jego zdaniem, ta współpraca pomoże odstraszyć innych, którzy chcą kraść ze sklepów w swoich społecznościach.

Druga akcja została przeprowadzona w popularnym Gurnee Mills Mall w powiecie Lake. Organy ścigania we współpracy z Biurem Prokuratora Generalnego zatrzymały na terenie centrum handlowego cztery zamaskowane i uzbrojone osoby. Trzy z nich zostały zidentyfikowane jako młodociane. Ich sprawy zostały powierzone prokuratorowi powiatu Lake Ericowi Rinehartowi.

Jak powiedział Rinehart, do aresztowania doprowadziło „szybkie myślenie i wnikliwe obserwacje” organów ścigania pod przewodnictwem Biura Prokuratora Generalnego. Dodał, że domniemani sprawcy zostali zatrzymani pod licznymi zarzutami związanymi z bronią. Zadowolenie z akcji wyraził też szef policji z Gurnee Brian Smith. Jego zdaniem, partnerstwo ze stanową agencją przyczyniło się do podniesienia bezpieczeństwa oraz wokół centrów handlowych. W akcji przeprowadzonej przy współpracy z Biurem Sekretarza Stanu odzyskano również dwa skradzione samochody.

Sekretarz stanu Jesse White pochwalił działania grupy zadaniowej ds. handlu detalicznego stworzonej przez Biuro Prokuratora Generalnego. Niedawne działania nazwał „znakomitym przykładem współpracy organów ścigania w celu osiągnięcia pozytywnych rezultatów w walce z kradzieżami detalicznymi”.

Wcześniej w październiku podobną akcję, zakończoną aresztowaniem dwóch osób, przeprowadzono w centrum handlowym Oak Brook w powiecie DuPage. Śledczy z biura Raoula współpracowali w niej z członkami regionalnej grupy zadaniowej ds. przestępczości zorganizowanej powiatu Cook, policją z Oak Brook oraz biurem szeryfa powiatu DuPage.

Powyższe trzy akcje to najnowsze działania podjęte przez grupę zadaniową prokuratora generalnego ds. przestępczości detalicznej. Grupa została powołana przez prokuratora Kwame Raoula we wrześniu 2021 r. w związku z falą zuchwałych kradzieży (tzw. smash-and-grab) ze sklepów na terenie metropolii chicagowskiej, w tym popularnej dzielnicy zakupowej Magnificent Mile w centrum Chicago. Organizacja non-profit Coalition of Law Enforcement and Retail szacowała wówczas, że straty w wyniku kradzieży detalicznych sięgają 45 miliardów dol. rocznie.

Grupa zadaniowa jest pierwszym tego rodzaju publiczno-prywatnym partnerstwem w Illinois i ma na celu wspieranie współpracy pomiędzy sprzedawcami detalicznymi, sklepami internetowymi, organami ścigania i prokuratorami zaangażowanymi w zwalczanie przestępczości detalicznej. Grupa korzysta z danych i wskazówek dostarczanych bezpośrednio przez handlowców i współpracuje z organami ścigania nie tylko w celu ujmowania sprawców kradzieży, lecz zapobiegania im oraz śledzenia źródeł skradzionego towaru.

Według organów ścigania, przestępcy specjalizujący się w kradzieżach detalicznych nie przebierają w towarach, a ich celem może paść każda linia produktów, które można łatwo spieniężyć. Dochody z kradzieży są następnie wykorzystywane do finansowania innej nielegalnej działalności jak handel ludźmi czy narkotykami.

Sytuacja stała się na tyle poważna, że wiele dużych firm zatrudnia własne zespoły dochodzeniowe. W ubiegłym roku firma Home Depot zidentyfikowała mężczyznę z Illinois, który miał w domu pudła ze skradzionym towarem o wartości 50 tys. dolarów.

Joanna Marszałek
j.marszalek@zwiazkowy.com

REKLAMA

2096851449 views

REKLAMA

REKLAMA

2096851684 views

REKLAMA

REKLAMA

2098648078 views

REKLAMA

2096851831 views

REKLAMA

2096851932 views

REKLAMA

2096852043 views