REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoArcybiskup Cupich kardynałem

Arcybiskup Cupich kardynałem

-

Arcybiskup Blase J. Cupich fot.Kamil Krzaczyński/EPA
Arcybiskup Blase J. Cupich fot.Kamil Krzaczyński/EPA

Arcybiskup Chicago Blase Cupich zostanie wyniesiony do rangi kardynała podczas oficjalnej ceremonii, która odbędzie się w Rzymie 19 listopada. Wraz z nim papież Franciszek mianuje 16 innych, nowych kardynałów.

Cupich był kandydatem do kardynalskiej purpury od momentu, kiedy Franciszek osobiście wybrał go do przewodniczenia archidiecezji chicagowskiej w 2014 roku. W lipcu br. papież mianował Cupicha do Kongregacji ds. Biskupów. W niedzielnym oświadczeniu patriarcha chicagowski napisał, że decyzję papieża przyjmuje z pokorą i radością.

REKLAMA

Wyniesienie do roli kardynała to najwyższa po papieżu godność w Kościele katolickim, oznaczająca m.in. udział w konklawe. Na liście nowych kardynałów oprócz Cupicha znajdzie się dwóch innych Amerykanów: arcybiskup Joseph Tobin z Indianapolis, który w latach 90. był proboszczem parafii św. Alfonsa w chicagowskiej dzielnicy Lakeview oraz biskup Kevin Farrell z Dallas.

Pozostali pochodzą z dziewięciu krajów na czterech kontynentach.

Przypomnijmy, że Cupich otrzymał wcześniej wiele zaszczytnych funkcji od papieża i wyniesienie do godności kardynała jest logicznym następstwem tych wyróżnień. W lipcu tego roku  arcybiskup Cupich został mianowany przez papieża Franciszka do wpływowej Kongregacji ds. Biskupów w Watykanie, która rekomenduje nowych biskupów i przedstawia nominacje do zatwierdzenia papieżowi.

Jesienią 2015 r. arcybiskup chicagowski Blase Cupich był wśród czterech dodatkowych hierarchów amerykańskich powołanych osobiście przez papieża Franciszka na synod biskupów.
Cupich uważany jest za liberalnego duchownego, a sam deklaruje, że jego poglądy są “umiarkowanie nowoczesne”. W Chicago wzbudził niedawno kontrowersje wśród polskiej społeczności, gdy nie nawiązał dialogu z komitetem ratujących przed zamknięciem zabytkowy kościół św. Wojciecha w chicagowskim Pilsen na południu miasta.

Blase Cupich urodził się 19 marca 1949 roku w rodzinie chorwackich imigrantów w Omaha, w stanie Nebraska. Święcenia kapłańskie przyjął w 1975 roku, cztery lata później uzyskał tytuł doktora teologii sakralnej. 7 lipca 1998 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Rapid City w Południowej Dakocie, a 30 czerwca 2010 r. został mianowany biskupem Spokane w stanie Waszyngton. W 2005 roku odwiedził Polskę, w tym Nowy Targ, jako wizytator seminariów duchownych z ramienia Stolicy Apostolskiej.

(jm)

1 KOMENTARZ

  1. „Wyniesienie do roli kardynała to najwyższa po papieżu godność w Kościele katolickim, oznaczająca m.in. udział w konklawe”
    *
    Niedokładnie. Papieża wybierają tylko kardynałowie młodsi niż 80 lat.
    Np. kardynał Gulbinowicz nie będzie elektorem bo już ma 92 lata.

REKLAMA

2107696604 views

REKLAMA

REKLAMA

2107696836 views

REKLAMA

2109493227 views

REKLAMA

2107696977 views

REKLAMA

2107697076 views

REKLAMA

2107697184 views