REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Archidiecezja oskarżona o dyskryminację geja

Archidiecezja oskarżona o dyskryminację geja

-

Colin Collette (z lewej) ze swoim partnerem fot.Colin Collette/Facebook
Colin Collette (z lewej) ze swoim partnerem fot.Colin Collette/Facebook

Federalny sąd rejonowy w Chicago wysłuchał wstępnych argumentów w sprawie wniesionej przez byłego dyrektora muzycznego w parafii pw. Świętej Rodziny w Inverness na północno-zachodnim przedmieściu Chicago. Colin Collette twierdzi, że został zwolniony z pracy, ponieważ jest gejem. Zarzuca dyskryminację ze względu na preferencje seksualne oraz naruszenie obowiązujących praw.

REKLAMA

Collette pracował w kościele Świętej Rodziny przez 17 lat jako organista i dyrektor muzyczny. Z pracy został zwolniony w lipcu 2014 r., po wpisie na Facebooku, że zaręczył się ze swym partnerem i zamierzają się pobrać. Według powoda, decyzja o pozbawieniu go zatrudnienia zapadła na szczeblu archidiecezjalnym; proboszcz Świętej Rodziny otrzymał polecenie od kardynała Francisa George’a, by rozwiązał problem. Zwolnieniu z pracy nie sprzeciwił się następca George’a arcybiskup Blase Cupich.

Pozew o dyskryminację ze względu na preferencje seksualne został złożony w sądzie federalnym w Chicago w marcu tego roku. Sędzia orzekł wówczas, że są podstawy prawne, by sprawa była kontynuowana, choć adwokaci Archidiecezji Chicagowskiej wnioskowali o umorzenie sprawy. argumentując, że konstytucja gwarantuje rozdział państwa od kościoła, dlatego rząd nie może ingerować w decyzje instytucji religijnej, dotyczące zwolnienia z pracy.

Sędzia oddalił jednak wniosek prawników Kościoła, dając zielone światło na kontynuowanie procesu byłego organisty. Collette twierdzi, że zwolnienie go z pracy stanowiło naruszenie praw federalnych, stanowych i powiatowych, które uznają za legalne małżeństwa jednopłciowe.

(ao)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks