0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoAmerykańscy politycy w Polsce rozmawiają o wizach

Amerykańscy politycy w Polsce rozmawiają o wizach

-

Prezydent RP Bronisław Komorowski przyjął we wtorek w Pałacu Prezydenckim senatora USA Marka Kirka i członka Izby Reprezentantów USA Mike’a Quigley’a. Rozmowa dotyczyła spraw dwustronnych, w tym poparcia Kongresu dla podjętej m.in. przez senatora Kirka i kongresmena Quigley’a inicjatywy włączenia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego USA (Visa Waiver Program).

Rozmowy dotyczyły ponadto relacji sojuszniczych, przede wszystkim współpracy w ramach misji ISAF. Amerykańscy ustawodawcy w Polsce pozostaną do końca tygodnia. Jak nam powiedziano w biurze kongresmana Quigley’a, po jego powrocie z Polski przedstawione zostaną szczegóły wizyty oraz jej efekty.

REKLAMA

fot. Prezydent.pl/ Senator Mark Kirk i kongresman Mike Quigley podczas spotkania z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim

Choć na ogół nieczęsto spotkać można tak zgodną współpracę pomiędzy politykami walczących ze sobą zażarcie partii, to nie pierwszy raz, kiedy senator Kirk i kongresman Quigley jednoczą wysiłki na rzecz zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym roku z ich inicjatywy w Kongresie przedstawiona została ustawa postulująca zmianę dotychczasowych kryteriów decydujących o włączeniu do programu ruchu bezwizowego – miałby o tym decydować nie odsetek odmów wiz, jak obecnie, lecz odsetek tzw. overstays, czyli nielegalnych przedłużeń pobytu w USA. Mogłoby to przyspieszyć zniesienie wiz dla Polaków. Poparcie dla tej inicjatywy przedstawił także prezydent Barack Obama.

Politycy przekonują, że Polska jest wieloletnim i oddanym sojusznikiem USA i jej obywatele powinni mieć prawo podróżowania do USA bez wiz. Amerykańscy ustawodawcy uważają także, że włączenie Polski do VWP przyniesie także amerykańskiej gospodarce wymierne korzyści.

Szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała PAP, że prezydent spotkał się ze współautorami inicjatywy, która zakłada zmiany ustawodawstwa USA, tak by Polskę włączyć do Programu Ruchu Bezwizowego USA. “Prezydent z satysfakcją przyjmuje tę inicjatywę. Jej poparcie zapowiadał prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama podczas wizyty naszej głowy państwa w Waszyngtonie, a także podczas swojej wizyty i spotkania z prezydentem Komorowskim w Warszawie” – podkreśliła Trzaska Wieczorek.

Zobacz: Kongresman Quigley walczy o zniesienie wiz dla Polaków

Stany Zjednoczone wprowadziły Program Ruchu Bezwizowego(VWP) w roku 1986, żeby ułatwić podróże turystyczne i służbowe dla obywateli zaprzyjaźnionych państw, pod warunkiem, że państwa to spełniają ścisłe kryteria bezpieczeństwa i odpowiadają określonym standardom prawnym.

Kryteria bezpieczeństwa programu VWP obejmują min. międzypaństwową wymianę informacji, natychmiastowe raporty o zagubionych paszportach etc. Państwa włączone do VWP zobowiązane są do utrzymania wysokiego poziomu ochrony antyterrorystycznej, ochrony granic, służb porządkowych oraz powinny spełniać odpowiednie standardy zabezpieczenia dokumentów.

Obecnie obywatele 36 państw spełniają warunki do partycypowania w programie WVP, który pozwala im przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych przez 90 dni, bez ubiegania się o wizę wjazdową.

Polska jest obecnie jednym z nielicznych krajów wyłączonych z Programu Ruchu Bezwizowego, mimo swojej ścisłej współpracy dyplomatycznej ze Stanami Zjednoczonymi i militarnego zaangażowania w Afganistanie, a do niedawna także w Iraku. W 1991 roku polski rząd zniósł wizy wjazdowe dla obywateli amerykańskich odwiedzających ten kraj.

mp

 

13 KOMENTARZE

  • a ty sie tylko czepiasz wszystkich i wszystkiego co tu jest napisane jak giez konskiej dupy mariano_italiano dlaczego to robisz

  • moze jest brzydko pytaniem na pytanie ale dlaczego chcesz demaskowac a sam sie maskujesz?
   nawet tepaku nie zastanawiasz sie nad tym ze gdybym chcial przybralbym jakis nick typu ” demaskowac szczury” i nawet nie masz pojecia jak sprawdzic ze to ja klikam. a ty jak kundelek chowasz sie pod nickami i podgryzac chcesz moja nogaweczke…..napisz to pod tym samym nickiem pod jakim wczoraj jeszcze pisales ……
   a co do pytania : moze z klimkiem w jednej lawce siedzieliscie ale dzisisiaj wystarczy wygooglowac co znaczy jakies slowo , wiec leniu smierdzacy zamiast pyskowc do roboty : gooogle.com

  • ja tylko grzecznie bardzo grzecznie zapytalem ciebie poniewaz obserwuje twoje wpisy smierdzacy szczurze mariano_italiano z poranku kojota czy aby ci sie w pustym lbie nie pokrecilo ze chcesz robic za krola szczurow na forum he

REKLAMA

2121796456 views

REKLAMA

REKLAMA

2121796476 views

REKLAMA

REKLAMA

2123592796 views

REKLAMA

2121796487 views

REKLAMA

2121796496 views

REKLAMA

2121796500 views