REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Amerykanie wykupują jodek potasu i liczniki Geigera

Amerykanie wykupują jodek potasu i liczniki Geigera

-

W USA zanotowano ogromny  wzrost sprzedaży liczników Geigera i tabletek z jodkiem potasu. Amerykanie boją się radioaktywnej chmury, która przemieszcza się w kierunku Stanów Zjednoczonych. Jednak specjaliści uspokajają – szanse są niewielkie, że szkodliwe promieniowanie w ilości zagrażającej zdrowiu lub życiu, dotrze do Ameryki.

Oba te produkty sprzedają się jak świeże bułeczki, ponieważ wielu Amerykanów jest przerażonych wiadomościami o radioaktywnych substancjach, uwolnionych w wyniku zniszczenia elektrowni atomowej w Fukushimie w Japonii.

REKLAMA

Elmer Lewis, emerytowany profesor inżynierii mechanicznej Uniwersytetu Northwestern, specjalista w dziedzinie energii atomowej  uspokaja: „Myślę, że bardzo mało prawdopodobne, wręcz niemożliwe, żeby radioaktywna chmura  z niebezpiecznym promieniowaniem dotarła do Stanach Zjednoczonych. Nawet jeśli się tak stanie, promieniowanie będzie śladowe i nie będzie ono miało żadnego wpływu na nasze zdrowie.”

Również Komisja ds. Regulacji Energii Atomowej (U.S. Nuclear Regulatory Commission) oświadczyła, że „nie ma podstaw, aby twierdzić, że w USA pojawi się niebezpieczne promieniowanie radioaktywne.”

 
fot. Mieszkańcy USA wykupują także liczniki Geigera

Nukepills.com, jeden z amerykańskich producentów tabletek zawierających jodek potasu, tylko w przeciągu ostatnich kilku dni sprzedał 250 tys. pigułek. Dyrektor przedsiębiorstwa, Troy Jones, wśród zainteresowanych jego specyfikami, wymienia apteki, korporacje, szpitale i laboratoria zajmujące się badaniami energii atomowej. Stamtąd lekarstwa trafiają do setek klientów indywidualnych. Właściciel innego koncernu farmaceutycznego z siedzibą w stanie Virginia, Allan Morris, otrzymuje w ciągu minuty trzy zamówienia na lek kosztujący 10 dolarów. Inna firma farmaceutyczna zwiększyła produkcję i w ciągu kilku tygodni zamierza sprzedać 4,5 miliona tabletek

Również w samym Chicago zapotrzebowanie na jodek potasu jest ogromne. Brennan Cox, zastępca managera w sklepie The Vitamin Shoppe w Lincoln Park, donosi, że tabletki, które były na rozeszły się w 24 godziny po wybuchu w Japonii.

Wiatr przesuwa radioaktywną chmurę znad elektrowni atomowej Fukushima I w kierunku Pacyfiku. W większej skali chmura ma się rozprzestrzeniać na wschód, w kierunku Alaski, USA i Kanady. Po trzech dniach będzie na Pacyfiku, po sześciu dotrze do wybrzeży Ameryki Północnej, a po dziesięciu będzie w zachodnich stanach USA.

Tymczasem,  zbiornik ze zużytymi prętami paliwowymi w budynku reaktora 4 w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I nie zawiera już wody, co wiąże się ze “skrajnie wysokim” poziomem promieniowania – podał w środę szef amerykańskiej agencji ds. dozoru jądrowego (NRC).

PT

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks