REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoAlarmująco wysokie zanieczyszczenie jeziora Michigan

Alarmująco wysokie zanieczyszczenie jeziora Michigan

-

Badania próbek wody z jeziora Michigan wykazały alarmująco wysokie zanieczyszczenie środkami farmaceutycznymi i innymi chemikaliami oraz kofeiną.

Brzeg jeziora Michigan fot. Pedco/Wikimedia
Brzeg jeziora Michigan fot. Pedco/Wikimedia

Naukowcy z University of Wisconsin w Milwaukee przebadali wodę na obecność leków i środków higieny osobistej (PPCP). Skutki skażenia tymi substancjami rzek, przystani i innych zbiorników wodnych badano już wcześniej.

REKLAMA

Nigdy jednak nie zajęto się tym problemem w odniesieniu do jeziora Michigan, wychodząc z założenia, że zanieczyszczenia przemysłowe i rolnicze rozpuszczają się w tak olbrzymim zbiorniku.

Teoria ta okazała się niesłuszna. − Zamiast czystej wody znaleziono koktajl lekarstw, kofeiny i innych toksyn daleko od brzegu i w znacznie większej ilości, niż przypuszczano − mówi współautorka badań Rebecca Klaper.

Naukowcy wykryli w jeziorze 32 pozostałości po środkach higieny osobistej. Okazało się, że system oczyszczania wód pewnych lekarstw nie rozkłada. W wodzie znajdowały się na przykład: metformina, środek używany przez cukrzyków; kofeina, najprawdopodobniej pochodząca z napojów orzeźwiających; antybiotyk stosowany przez zapaleniu dróg moczowych; środek antybakteryjny używany do produkcji mydła i pasty do zębów.

Obecność tych i innych substancji w jeziorze stanowi „średnie lub wysokie zagrożenie ekologiczne”. Fakt, że zanieczyszczenia znaleziono daleko od brzegu świadczy o tym, że „potencjalnie ryzyko ekologiczne w dużych systemach wodnych jest znacznie wyższe, niż dotychczas sądzono”.

(eg)

REKLAMA

2095825200 views

REKLAMA

REKLAMA

2095825433 views

REKLAMA

2097621829 views

REKLAMA

2095825582 views

REKLAMA

2095825683 views

REKLAMA

2095825794 views