REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoAborcja w Illinois pozostanie legalna (WIDEO)

Aborcja w Illinois pozostanie legalna (WIDEO)

-

Stan Illinois ma ustawodawstwo, które zapewnia ochronę przed wprowadzeniem zakazu aborcji po unieważnieniu przez Sąd Najwyższy USA federalnego prawa do aborcji. 

Gubernator J.B. Pritzker w 2019 r. podpisał ustawę Reproductive Health Act, która ustanowiła przerywanie ciąży „podstawowym prawem” ochrony zdrowia kobiet w Illinois.

REKLAMA

Ustawa nie tylko gwarantuje prawo do aborcji, ale eliminuje kary dla lekarzy, którzy ją wykonują. W myśl zapisów ustawy, firmy ubezpieczeniowe – również prywatne – muszą pokrywać koszty aborcji oraz antykoncepcji, a także związanych z nimi wydatków na opiekę zdrowotną w zakresie planowania rodziny.

Demokratyczni ustawodawcy szukają sposobów na dalszą ochronę legalnego dostępu do aborcji. Gubernator Pritzker zwołał specjalną sesję stanowego parlamentu poświęconą prawom reprodukcyjnym.

Na konferencji prasowej w piątek rano w Howard Brown Health, gubernator Pritzker nazwał decyzję Sądu Najwyższego, który unieważnił wyrok w sprawie Roe v. Wade, „odrażającą” i powtórzył, że Illinois będzie „bezpieczną przystanią” dla kobiet poszukujących aborcji.

Ze statystyk stanowego Departamentu Zdrowia Publicznego wynikało, że w 2020 roku około 10 tys. kobiet spoza stanu przyjechało do Illinois na zabieg usunięcia ciąży. Stanowiło to 29-procentowy wzrost w porównaniu z 2019 r.

Burmistrz Lori Lightfoot odnosząc się do piątkowego orzeczenia Sądu Najwyższego stwierdziła, że jest „niezrozumiałe i druzgocące”.

Z sondażu Public Policy Polling przeprowadzonego w 2021 r. wynikało, że 73 proc. respondentów wyraziło opinię, że aborcja powinna pozostać w Illinois legalna. Zwolennicy aborcji podkreślają, że powinna to być prywatna decyzja kobiety i jej lekarza, a nie polityków.  (tos)

1 KOMENTARZ

  1. Lightfoot i Pritzker aktywnie promują nielimitowaną aborcję. Z braku rzeczywistych osiąnięć muszą się czymś wykazać wobec elektoratu, który jest na poziomie „elit” partii demokratycznej. W piątek w południowej części Chicago została zastrzelona 5 miesięczna dziewczynka, ale Litghtfoot i Pritzker są obojętni wobec tego rodzaju wydarzeń. Zdąrzyli się już przyzwyczaić. Zajęci są ropagowaniem nielimitowanej aborcji, której najwięcej dokonuje się nadal wśród Czarnych Amerykanów (biorąc pod uwagę udział procentowy). Tak więc tak propagowana przez „elity” demokratyczne aborcja służy nadal do obniżenia populacji Czarnych Amerykanów. Czy to nie jest rasizm?

REKLAMA

2105272101 views

REKLAMA

2105272334 views

REKLAMA

2107068726 views

REKLAMA

2105272477 views

REKLAMA

2105272577 views

REKLAMA

2105272686 views