REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago 60 tys. zadłużonych właścicieli domów może skorzystać z programu HARP

60 tys. zadłużonych właścicieli domów może skorzystać z programu HARP

-

Agencja FHFA (Federal Housing Finance Agency) rozpoczęła właśnie aktywne poszukiwania właścicieli domów, którzy wciąż spłacają pożyczkę, lecz wartość ich nieruchomości jest niższa niż zaciągnięty kredyt hipoteczny. Z ocen agencji wynika, że niemal 60 tys. posiadaczy pożyczek gwarantowanych przez Fannie Mae i Freddie Mac może być uprawnionych do refinansowania na warunkach Home Affordable Refinance Program (HARP).

HARP refinance fot. homeaffordablerefinanceprogram.net
HARP refinance fot. homeaffordablerefinanceprogram.net

REKLAMA

Agencja zainaugurowała dzisiaj kampanię informacyjną, m.in. otwierając nowy portal internetowy i wysyłając broszury do pożyczkodawców, by zachęcić właścicieli domów „pod kreską” do udziału w programie.

Początkowo program miał obowiązywać do końca bieżącego roku, lecz niedawno został przedłużony do 31 grudnia 2015 roku.

Illinois HARP Program fot. homeaffordablerefinanceprogram.net/harp-refinance/il/
Illinois HARP Program fot. homeaffordablerefinanceprogram.net/harp-refinance/il/

W przeciwieństwie do mocno reklamowanego Home Affordable Modification Program (HAMP), HARP jest nieco mniej znany, gdyż nie jest skierowany do właścicieli, którym grozi utrata nieruchomości.

Z pomocy HARP mogą korzystać osoby z pożyczkami hipotecznymi na wysoki procent, które nie są w stanie ich refinansować z powodu znacznego spadku wartości ich nieruchomości.

Zdaniem ekspertów w metropolii chicagowskiej jest znacznie więcej właścicieli kwalifikujących się do HARP niż w innych dużych miastach amerykańskich.

− Na przedmieściach budowanych było dużo nowych domów, a w granicach miasta wiele mieszkań − mówi Meg Burns, rzeczniczka FHFA. − Gdy kryzys mieszkaniowy przybrał na sile, dotknął on również pożyczkobiorców, którzy są winni bankom więcej niż wynosi wartość ich domów. Ponadto Chicago wychodzi wolniej z kryzysu niż ma to miejsce w innych rejonach kraju.

Z danych agencji wynika, że w drugim kwartale br. 39 proc. właścicieli domów w powiecie Cook miało pożyczki hipoteczne przewyższające wartość ich nieruchomości. 10 proc. z nich miało zaległości w spłatach rat pożyczek.

Po czterech latach od ustanowienia przez FHFA – agencję nadzorującą rządowe instytucje finansowe udzielające kredytów hipotecznych – systemu refinansowania pożyczek, odnotowano spowolnienie tempa wdrażania programu HARP 2.0.

Tempo realizacji programu HARP spadało przez trzy kolejne kwartały. W drugim kwartale refinansowano 279 933 pożyczki, podczas gdy przez poprzednie trzy miesiące 294 305. W sumie od rozpoczęcia programu w kwietniu 2009 r. z pomocy HARP skorzystało ponad 2,7 mln pożyczkobiorców.

Informacje o programie HARP można znaleźć na nowym portalu: www.harp.gov

(ak)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Walijskie ciasteczka z patelni

Wspomnienia jako fundamenty

Marzę i wierzę

Gulasz z dynią

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks