REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicago5 tys. osób ewakuowanych z powodu pożaru magazynu baterii w Morris (PODCAST)

5 tys. osób ewakuowanych z powodu pożaru magazynu baterii w Morris (PODCAST)

-

Pożar o charakterze przemysłowym w magazynie Superior Batteries w Morris na przedmieściach Chicago był przyczyną ewakuacji około 5 tys. mieszkańców pobliskich domów. Ze względu na brak możliwości bezpiecznego gaszenia składowanych w magazynie baterii litowych, służby i mieszkańcy muszą poczekać na samoistne wygaszenie pożaru.

Z Katarzyną Korzą rozmawia Joanna Trzos.  Podcast “Dziennika Związkowego”powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM

REKLAMA


Pożar w Morris na południowo-zachodnich przedmieściach Chicago wybuchł około południa we wtorek 30 czerwca. Nick Doefler, rzecznik agencji, które przy nim pracują, powiedział, że nie odnotowano żadnych obrażeń związanych z pożarem w podzielonym na mniejsze części magazynie w Morris.


Strażacy na miejscu czekali na instrukcje, jak walczyć z pożarem – ze względu na to, że w magazynie składowane są baterie litowe, nie można gasić go wodą. „Mamy do czynienia z 80 do 100 ton baterii litowych – około 180 tys. funtów do 200 tys. funtów baterii litowych” – poinformował szef Morris Fire Protection & Ambulance District, Tracey Steffes.

„Te baterie są różnej wielkości – od baterii do telefonu komórkowego do nieco większych niż akumulator samochodowy – kiedy są mokre, może nastąpić zwarcie, zapłon i eksplozja. I to jest problem, z którym mamy do czynienia” – dodał. Agencja Ochrony Środowiska odradziła także strażakom używania pianki gaśniczej.
Poważnym zagrożeniem jest również toksyczny dym unoszący się nad okolicą w wyniku pożaru.
Agencja Zarządzania Kryzysowego Powiatu Grundy w obawie o ewentualne skutki wdychania dymu wydała nakaz natychmiastowej ewakuacji dla osób mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie na wschód od magazynu – w rejonie ulic Benton, Douglas i Armstrong oraz East Street. Wysiedlonym mieszkańcom pomocą służą władze powiatu oraz Czerwony Krzyż. Na miejscu we wtorek pracowało 100 jednostek straży pożarnej.

Nieuniknione stają się porównania do pożaru w fabryce smarów w Rockton, który wybuchł przypadkowo w trakcie prac konserwacyjnych w budynku zaledwie dwa tygodnie temu. Choć pożar w Morris jest mniejszy i oczekuje się, że wypali się szybciej, to ze względu na dym spowodował ewakuację większej liczby mieszkańców.

W czwartek 1 lipca przyczyna pożaru w Morris nie była znana, a wysiedleni mieszkańcy oczekiwali możliwości powrotu do swoich domów.
Wiadomo było jednak, że Superior Batteries działała bez stosownej licencji. W czwartek stanowa Agencja Ochrony Środowiska (The Illinois Environmental Protection Agency) zaapelowała do prokuratora generalnego o podjęcie kroków prawnych przeciwko firmie. Morris znajduje się około 68 mil (110 km) na południowy zachód od Chicago.
(kk)

REKLAMA

2119330589 views

REKLAMA

2119330678 views

REKLAMA

REKLAMA

2121127029 views

REKLAMA

2119330742 views

REKLAMA

2119330797 views

Co warto wiedzieć o złości?

Unikaj pożyczek do wypłaty

Punkt widzenia

Stek z tuńczyka z salsa verde

REKLAMA

2119330836 views