REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoKrajobraz po strzelaninie

Krajobraz po strzelaninie

-

We wtorek, 19 lutego pracownicy fabryki Henry Pratt Company, gdzie w piątek doszło do masowej strzelaniny, powrócili do pracy. W najbliższych dniach odbędą się pogrzeby pięciu ofiar, a w mediach na nowo rozgorzała dyskusja o potrzebie reformy przepisów o dostępie do broni palnej.

REKLAMA

W piątek, 15 lutego ok. godz. 1.30 p.m. w fabryce Henry Pratt Company w Aurorze 45-letni Gary Martin otworzył ogień, kiedy dowiedział się, że został zwolniony po 15 latach pracy. Powodem zwolnienia miały być naruszenia przez niego regulaminów i przepisów obowiązujących w miejscu pracy.

Na miejsce przybyli policjanci z departamentu policji w Aurorze. W wymianie ognia z agresorem rany odniosło sześciu funkcjonariuszy. Martin, zanim został zastrzelony przez policjantów, w ataku szału zabił pięć osób. W strzelaninie zginęło pięciu pracowników fabryki: Russell Beyer, Clayton Parks, Josh Pinkard, Vicente Juarez oraz stażysta Trevor Wehner, student NIU. W najbliższych dniach planowane są pogrzeby ofiar.

We wtorek, 19 lutego pracownicy Henry Pratt Company powrócili do pracy, ale pełne przywrócenie funkcjonowania fabryki ma nastąpić w przyszłym tygodniu. Zarząd firmy zapewnił wszystkim pracownikom pomoc psychologiczną.

Według ustaleń policji sprawca kupił broń w sposób legalny, ale w związku z napadem, którego w przeszłości dokonał w stanie Mississippi, nie otrzymał zezwolenia na noszenie broni przy sobie. Po sprawdzeniu jego historii kryminalnej cofnięte zostało też jego pozwolenie na posiadanie broni, ale Martin nigdy nie zwrócił pistoletu, a policja nie zarekwirowała broni. Sprawca znany był z wybuchowego temperamentu i miał problemy z panowaniem nad agresją. W jego kartotece kryminalnej widnieje 17 zarzutów zakłócenia porządku publicznego i niszczenia mienia oraz dwa zakazy zbliżania się (order of protection) do tej samej kobiety, wystawione w 2008 i 2013 roku.

Strzelanina wstrząsnęła społecznością Aurory i mieszkańcami aglomeracji chicagowskiej. W mediach na nowo rozgorzała dyskusja o potrzebie zaostrzenia przepisów dotyczących posiadania broni palnej oraz sprawdzania przeszłości kryminalnej i ewaluacji psychologicznej jej posiadaczy. We wtorek, 19 lutego szefowa dystryktu policji w Aurorze wygłosiła emocjonalne oświadczenie: „To nie powinno było się zdarzyć w naszym mieście. Ten człowiek o złej duszy zabrał życie innym z powodu własnej wściekłości. A przecież nie powinien mieć broni. Nikt nie powinien był zginąć” – powiedziała Kristen Ziman.

Obszerny artykuł o masowej strzelaninie w Aurorze ukaże się w weekendowym wydaniu „Dziennika Związkowego”.

(gd)

Zdjęcia: TANNEN MAURY/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2093119450 views

REKLAMA

2093119737 views

REKLAMA

2094916186 views

REKLAMA

2093119987 views

REKLAMA

2093120125 views

Podniebne afery

Lud Jaszczurów

Gwiazda nowej ery

Śmierć na życzenie

Podwójna broń Oswalda

REKLAMA

2093120266 views